Select Page

Každý má svou lajnu

Každý má svou lajnu

Každý má svou lajnu – Petra Dvořáková

Adamovi je patnáct a je to sportovec tělem i duší. Učaroval ho florbal, doslova se do něj zamiloval. Stále se zdokonaluje a vymýšlí fígle na soupeře. Taky se předvádí před děvčaty, pokud je možnost. Líbí se mu Eliška, ale zdá se, že ona si ho nevšímá tak, jak by chtěl. Často si povídá s Adamovým soupeřem a úhlavním nepřítelem.

Adamova sestra také hraje florbal a baví ji to. S bratrem se popichují a hecují, jak už to u sourozenců bývá. Trápí je oba jedna věc, a sice to, že se rodiče dost často hádají. Maminku už omrzelo být doma a starat se jen o domácnost a začala pracovat. Tím pádem má málo času na rodinu. Tatínek to nechápe, rodinu dokáže zajistit, nestrádají, co by za to jiné ženy daly, kdyby nemusely pracovat. A tak je v rodině dusno. Dokonce to vypadá na rozvod, a z toho mají sourozenci opravdu strach.

Nejlepší kamarád Martin je při zápase zraněn a nemůže hrát. Tím je ohrožen postup v soutěži a celková výhra. Adam má podezření, že ho soupeř zranil schválně a rozhodčí to nechtěl vidět. Je naštvaný na celý svět. Pohádá se i s Eliškou a je na ni hrubý. Vlastně ani nechtěl.

Jak vyřešit vztahy v rodině, poprat se s neopětovanou láskou, být co nejlepší ve florbalu, když se zdá, že vás nikdo nechápe? Právě v této knize naleznete odpovědi a ještě i něco navíc.

Autorka skvěle vystihla běžný život dospívajícího chlapce Adama. Vtipně nám vypráví o jeho lásce ke sportu, o touze být nejlepší. Zároveň setkání s první láskou, i když jen platonickou. Začíná vnímat, že život a vztahy lidí jsou daleko složitější, než se může na první pohled zdát. Nejen ve sportu, ale i v reálném životě se musí makat. Jiným způsobem, ale zadarmo nikdo nic nedostane. A občas vydané úsilí stojí za finální odměnu.

Kniha má barevný obal, kluci s florbalkou a dívka snů. Má kapitoly, každá má svůj název, dle toho, co zrovna řeší. Čte se velmi dobře, je srozumitelná a přehledná. Doporučila bych ji všem náctiletým, kteří mohou řešit podobné situace jako Adam.

Každé životní období má svá kouzla, radosti a starosti. To už k životu tak nějak patří. Až s odstupem času posoudíme, co jsme udělali dobře a co špatně. Každý moment života je jen jeden a nedá se zopakovat. Má to i svůj význam, chybami se člověk učí.

 

About The Author