Select Page

Kdo chytá v žitě

 

Kdo chytá v žitě – Salinger Jerome David

Kniha pojednává o mladém chlapci jménem Holden Caufield, kterého vyhodili ze školy. Většina knihy vypráví o jeho zážitcích a myšlenkách poté, co se rozhodl na pár dní utéct, než měl ze školy odejít.

Knihu napsal americký autor Jerome David Salinger v roce 1951. Je to jeho nejznámější dílo. Dále vydal také knihy Franny a Zooey, Vzhůru, tesaři, do výše střechu zvedněte, Seymour: Úvod a Devět povídek. Kromě toho také publikoval několik kratších povídek, jako třeba Den jako stvořený pro banánové rybičky, které vyšly pouze v časopisech.

Kdo chytá v žitě byla jednou z nejčtenějších knih v 50. letech v USA i přes to, že byla velmi kontroverzní kvůli vulgarismům, vykreslené sexualitě a hněvu dospívající mládeže. Dokonce ji měl v oblibě i Mark David Chapman, vrah Johna Lennona, který ji četl na místě činu hned po jeho zastřelení, než dojela policie.

Děj knihy se odehrává během tří dnů v prosinci 1949 ve fiktivním pensylvánském městečku Agerstown a v New Yorku. Kniha je psána v ich-formě hodně se v ní využívá nespisovný jazyk.

Ze začátku mě překvapil styl, jakým je kniha napsaná. Chvíli trvalo, než jsem si zvykla na nespisovný styl, ale postupně už jsem si toho ani nevšímala. Nejvíce mě bavily Holdenovy často opakující se hlášky, jako například „jen tak z recese“ a „to mě umrtvilo.“ Kniha byla celkově velmi zábavná.

V knize se toho vlastně moc nedělo. Nebyl to příběh, od kterého bych se nemohla odpoutat, nebo který by mě nějak zvlášť ohromil. Děj podle mě nebyl tak důležitý jako myšlenky a pocity hlavního hrdiny, který měl na věci hodně zvláštní názory. Byl velmi pesimistický, skoro až nihilista, měl sklony k depresi a nevědě,l co od života chce. Nejprve mi připadal jako obyčejný otravný puberťák, ale čím víc jsem ho poznávala, tím víc se mi začal zamlouvat, hlavně kvůli jeho smyslu pro humor.

Knihu bych doporučila hlavně mladším čtenářům, jelikož ti starší by mohli Holdena popsat jako poprvé já – otravný, protivný puberťák, který si jen na všechno stěžuje a kterého všechno štve. Myslím, že mladší generace by se mohla s hlavní postavou a jeho postojem k životu ztotožnit, a tím pádem knihu více ocenit.

 

 

About The Author