Select Page

Kníška Karla Kryla

Kníška Karla Kryla – Karel Kryl

Je to kniha plná básní. Většinu z nich Karel Kryl zhudebnil. Kryl je u nás fenoménem. Některé jeho písně zná snad každý. Básně se zabývají různými tématy. V knize je jich velké množství. Některé jsou kratší, jiné delší. Tématy jsou láska, válka, komunismus. Jsou tu básně humorné i vážné. Všechny nelze pochopit na první přečtení. Jsou psané ve verších.

Knižní úprava je jednoduchá. Básně jsou prokládány autorovými ilustracemi na téma ruka. Dobře se k básním hodí. Kapitoly jako takové v knize nejsou. Krylovy básně jdou do hloubky. Některé jsou až protestsongy. Známá píseň je například Anděl, Morituri te salutant nebo protikomunistická Bratříčku, zavírej vrátka.

Kryl má velikou slovní zásobu. Používá latinské výrazy např. Morituri te salutant. Někdy nespisovné výrazy. Sem tam vulgarismy jako táhněte někam.  Jsou zde archaismy a knižní výrazy.

Kryl vystřídal za život spoustu zaměstnání. Zpíval na ulicích a lidé ho poslouchali, ale kvůli režimu musel emigrovat. Po revoluci se autor vrátil, ale situace zde se mu nelíbila. Kryl je pro nás symbolem revolty a svobodného myšlení.

Za komunismu to nebylo pro spoustu umělců lehké. Dostávali se tak do undergroundu nebo emigrovali. Některým zakázali činnost. Podobný písničkář je třeba Jaromír Nohavica.

Kniha je vhodná pro lidi, kteří mají rádi básně. Pro ty, kteří poslouchají Kryla a chtějí si oživit texty.

Poselstvím knihy je nenechat si nic líbit a nemlčet, když se děje bezpráví. Mít rád lásku a bojovat za ni.

Básně Kryla jsou nadčasové a i dnes nám říkají mnohé. Nevidím nic záporného na tomto díle.

 

About The Author

Diana Filipová

Mám ráda knížky, proto jsem se přihlásila na knihařskou školu. Moje nejoblíbenější žánry jsou sci-fi a fantasy. Jsem spíš samotář, ale ráda si s kamarádkami zajdu na kávu. Žiju v malém domku na vesnici s rodinou. Mám také ráda hudbu hlavně rock, punk a grunge. Jinak jsem celkem normální holka.