Select Page

Malý princ

Malý princ – Antoine de Saint-Exupéry

Jedno z nejslavnějších děl moderní světové literatury z pera autora Nočního letu, Země člověka a dalších knih čerpajících z nesčetných inspiračních zdrojů spisovatele – letce.

V poušti havarovalo letadlo osamělého pilota, ten se rozhodl, že si letoun sám opraví. S letcem se na druhý den v poušti setkává Malý princ. Zatímco se spolu pokouší opravit havarovaný stroj, povídají si o spoustě věcí, např. o podivuhodné pouti Malého prince, o dobru a zlu, o přátelství a kráse, o pravém štěstí, o odpovědnosti za ty, které máme rádi. Malý princ je malý chlapec, dítě. Setkáme se tu s porovnáním, jak myslí dospělí a jak děti. Malý princ je čistý, neposkvrněný a nechápe chování lidí.  Velmi rád pokládá otázky a velmi nerad na nějaké otázky odpovídá.

Můj dojem z knihy je velmi rozporuplný. Knihu jsem četla jako malá a nelíbila se mi i přesto, že je to doporučená četba pro děti na prvním stupni základní školy. Dítě určitě nepochopí úplné bohatství a filozofii této knihy a její úděl. A však když jsem četla knihu podruhé, o pár let později, velmi se mi zalíbila, objevila jsem spoustu krásy v jednoduchosti a nevinnosti. Proto bych doporučila knihu spíše až dospělým čtenářům.

 

About The Author