Select Page

Mischling

Mischling – Affinity Konar

Do rukou se mi dostala kniha popisující události v tzv. Mengeleho zoo. Popisuje Osvětim v období konce druhé světové války tak, jak jsem ji dosud neznala.

Příběh popisují třináctileté dívenky, které se ocitly mezi lidmi, jež vybočují z „normálu“, mezi dvojčaty, albíny, liliputy a podobně. Staša a Perla jsou sestry, a ač to jsou dvojčata, tak každá jsou charakterem úplně jiná. Zatímco Staša věří Mengeleho lžím, vybájí si svůj svět a vymýšlí si různé příběhy, tak Perla se zdá mnohem rozumnější, dospělejší.

Ačkoliv je toto vyprávění velice silné, protože Mengeleho činy, které páchal na lidech a dětech, opravdu nahánějí husí kůži, nepřišlo mi příliš věrohodné uvažování, mluva, ani myšlenkové pochody obou děvčat, které jsou sice třináctileté, tedy na prahu dospělosti, ale zároveň jsou stále dětmi.

I když se jedná o román a ne o odbornou literaturu, některé postavy a jejich činy mi nepřišly uvěřitelné, nicméně kniha je velice čtivá, samotný námět knihy, vylíčení Osvětimi během a po válce je opravdu zajímavé a toho si cením.

Affinity Konar je mladá bloggerka pocházející z Kalifornie. Studovala na Kolumbijské univerzitě, později pracovala jako vychovatelka a editorka výchovně-vzdělávacích materiálů pro děti. Konar napsala román The Illustrated Version of Things (2011). Rozruch však vyvolal její druhý počin a sice Mischling (2016). Tento román se za krátkou dobu prodal do devatenácti zemí. V současnosti žije autorka v Los Angeles.

 

About The Author

Jsem čtenář. Když jsem byla ještě malá holka, knihy jsem vybírala podle velikosti, nyní se nezaleknu knih tlustých či vícesvazkových. Mám ráda horory, ale od nikoho jiného, než od mistra ve svém oboru, Stevena Kinga.