Select Page

O krok pozadu

O krok pozadu – Henning Mankell

Tři mladí lidé, kteří se rádi převlékají do kostýmů a paruk, slaví slunovrat na utajeném místě. Měli být původně čtyři, ale jedna dívka náhle onemocněla. A tak se baví, popíjejí, smějí se a tančí. Netuší, že kousek od nich číhá smrt. Když je zábava v nejlepším, vynoří se ze tmy osoba a všechny nemilosrdně zastřelí.

Za komisařem Wallanderem  přijde nešťastná matka jedné z dívek. Tvrdí, že se ztratila, a to i přesto, že přišel pohled s jejím podpisem. Matka tvrdí, že to není její podpis ani písmo. Má tušení, že se stalo něco zlého. Ostatní rodiče jsou ale klidní. Nikdo jí nevěří a na policii si myslí, že je to jen další hysterická matka.

Navíc se neozývá komisařův kolega Svedberg. Nebere telefon, nereaguje na vzkazy. Wallanderovi je to divné, a tak po pár dnech jde do jeho bytu. Tam ho najde zastřeleného. Je šokován, protože nechápe důvod. Zjistí se, že to byla vražda. Jediné podivné, co se najde v bytě, je fotka neznámé ženy a tří mladých lidí v kostýmech.  Komisař rozjíždí pátrání a má pocit, že tyto dva případy spolu souvisí. A vyšetřování mu to potvrzuje. Když se objeví těla mrtvých lidí v kostýmech, je si spojitostí zcela jistý.

Ač nerad, musí začít řešit i své zdravotní problémy. Zatím je přehlížel, ale zhoršují se. Je unavený, má žízeň a často močí. Je tu podezření na cukrovku. Jenže není čas na dietu, pravidelnou stravu a spánek. Smrt kolegy a vyšetřování je důležitější.

A objevuje se další případ. Někdo zastřelil novomanžele při focení, i s fotografem. Je to náhoda nebo se mu pachatel vysmívá? Provokuje snad? V jednu chvíli je mu komisař tak blízko, že víc už ani nemůže být, ale uvědomí si to pozdě. Je mu na stopě, ale vrah je pořád o velký krok dopředu. Kdo zvítězí v tomto „souboji“ a proč vlastně zločinec vraždí lidi, kteří  mu nic neudělali? Je to muž či žena? To už se dozvíte v tomto skvělém krimi románu.

Já jsem se do případů komisaře Wallandera naprosto zamilovala. Výborně se čtou, hltám každé slovo a zírám, jak se věci vyvíjí. Líbí se mi, že se řeší případy i soukromí komisaře. Je to taky jen člověk, má radosti i starosti. Musíme se zamyslet i nad myšlenkami vraha. Budu se opakovat, ale taky je to člověk.

Doporučila bych knihu všem, kdo mají rádi kriminálky. A ti kdo nemají, si je můžou oblíbit. Text není nijak drastický, ale je napínavý od první stránky až po tu poslední. Když dočtu knížku, tak už se těším na další.

 

About The Author