Select Page

O myších a lidech

O myších a lidech – John Steinbeck

Útlou knížku se zvláštním názvem „O myších a lidech“ autora Johna Steinbecka jsem přečetla jedním dechem a celkem mile mě překvapila, ač jsem od ní nic zvláštního nečekala. Postavy mají výborně vykreslené povahové rysy, dialogy jsou vedeny slangem dělníků amerického jihu.

Překvapivá a zároveň nejzajímavější a nejemotivnější část se odehrává na úplném konci knihy, i když už od začátku příběh zavání špatným koncem. Měla jsem možnost pocítit atmosféru té doby, kdy dělníci chodili za prací a výdělkem zemí a čas od času zakotvili na některém z rančů, někde déle, jinde jen krátce…

Zde dva nerozluční přátelé, praktický George a prostoduchý Lennie, museli urychleně opustit jedno místo a zrovna spěchají na nové s krásnou vizí, že jednou budou mít svoje vlastní hospodářství a přestanou kočovat. Takový sen mělo v jejich době spoustu jiných mužů, ale oni k jeho splnění mají přece tak blízko… nebýt Lennieho obrovské síly a také zvláštní slabosti pro hebké a jemné věci, snad by se jim jejich sen i splnil, jenže tohle není pohádka, a tak i takoví neškodní dobráci, jako je silák Lennie, mívají v životě pořádnou smůlu. A s ním i jeho parťák George, hlava a mluvčí naší dvojky.

Krátký, ale silný příběh o krásném čistém přátelství stojí za přečtení, dokáže člověka chytnout za srdce a donutí přemýšlet nad cestami života.

 

About The Author