Select Page

Pán prstenů: Dvě věže – J. R. R. Tolkien

Pán prstenů: Dvě věže – J. R. R. Tolkien

Tato kniha je velice populární mezi širokou veřejností. Je to druhý díl trilogie Pána prstenů. Myslím si, že tato trilogie je považována za jeden z počátků fantasy literatury. Na tuto trilogii navazuje spousta současných děl. Kniha se velice dobře čte a je napínavá. Některé pasáže jsou trochu zdlouhavější.

Dílo vypráví o pradávném boji dobra se zlem. Jeden prsten, který je propůjčením veliké moci, musí být zničen. Hobit Frodo a jeho sluha Sam se vydávají na strastiplnou cestu k hoře Osudu. Sauron, zlý pán, jehož duše baží po prstenu, který sám stvořil a jenž mu propůjčí moc, kterou by zničil celou Středozem. Na druhé straně Aragorn a jeho společníci pořádají hon na skřety, kteří zajmuli dva hobity a kteří se setkají s někým, koho nečekali. Sauron mezitím chystá vojsko na zničení lidí a situace se vyhrocuje.

Kniha je v pěkném černo-fialovém obalu. Je členěna do kapitol podle čísel. Ilustrace chybí, je zde pouze poutavá mapa Středozemě. Tolkien s jeho úžasnou fantazií stvořil velice poutavý svět, plný kouzelných bytostí. Ukazuje nám, že i obyčejný človíček může dokázat velké věci.

Dílo je napsáno spisovnou češtinou. Objevuje se zde elfský jazyk a také knižní výrazy.

Celá trilogie Pána prstenů je oblíbená po celém světě. Byla také zfilmovaná Peterem Jacksonem a byla velice zdařilá. Této trilogii předchází kniha Hobit, která je více pohádková. Tolkien napsal také pohádky, které jsou až mystické. Tolkienovo dílo měli také rádi hippies.

Inspirovat Tolkienem se nechal např. Lewis, který napsal Letopisy Narnie.  Dílo uspokojí téměř jakéhokoliv čtenáře, protože v každém z nás se skrývá dítě.

Kladnou věcí na knize je nejen její mystika a originálnost, ale zejména její poselství. Poselství, že bychom měli bojovat se zlem za jakoukoliv cenu.

Toto dílo je prostě revoluční a podařené. Všechno v něm je tak, jak má být. Doporučuju všem, kdo si chce odpočinout od hektického života, zasnít se a prožít dobrodružství.

About The Author

Diana Filipová

Mám ráda knížky, proto jsem se přihlásila na knihařskou školu. Moje nejoblíbenější žánry jsou sci-fi a fantasy. Jsem spíš samotář, ale ráda si s kamarádkami zajdu na kávu. Žiju v malém domku na vesnici s rodinou. Mám také ráda hudbu hlavně rock, punk a grunge. Jinak jsem celkem normální holka.