Select Page

Playground

Playground Lars Kepler

Další z řady severských detektivek manželské dvojice Ahndorilových píšící pod pseudonymem Lars Kepler. Playground je strhující thriller, ve kterém se mísí několik žánrů. Příběh je plný fantazie, nespravedlnosti, ale i silného mateřského citu.

Jasmin Pascalová-Andersonová je velitelkou švédské jednotky působící v Kosovu. Při jedné přestřelce zahynou dva z jejích mužů.  Jasmin je těžce raněna, na minutu čtyřicet vteřin se jí zastaví srdce.

Ocitá se v čínském přístavu, kde je stovky nebo možná tisíce zvláštních lidí, mrtvé odváží lodě a ti, co mají ještě právo na život, zůstávají v přístavu a čekají.  Lékaři ji z klinické smrti dostanou zpátky do života, ale právě ona minuta čtyřicet vteřin Jasmin obrátí celý život naruby.

Zažila to skutečně? Byl to jenom sen? Nebo je vážně psychicky nemocná? Jasmin se dlouho nemůže z toho, co zažila, vzpamatovat, nikdo jí nevěří, dokonce si myslí, že je blázen, ale jen  ona ví, že přístav byl skutečný, že se jí to jen nezdálo.

Po delším čase Jasmin odejde z armády, porodí syna Danteho a nadále se léčí na psychiatrii. Pomalu se dává dohromady a podivuhodný příběh z přístavem vytěsňuje ze své hlavy pryč. Ovšem do té doby než se vybourá v autě a opět se ocitá v čínském přístavu. Zde potká mladého Číňana Tchinga, který ji poví, proč přístav existuje a jak to v něm chodí. Jasmin si je jistá, že se jí nic jen nezdá, že je všechno opravdové, že není blázen. Znovu se vrátí do života, kde zjistí, že při autonehodě je zraněn i Dante a kvůli operaci mu lékaři musí zastavit srdce.

Jasmin je vyděšená k smrti. Je jí jasné, že si Dante v přístavu sám neporadí, a proto donutí svou sestru, která je lékařka, aby jí dala injekci a zastavila jí srdce. Vydá se za Dantem, aby ho ochránila  a ocitá se v nelítostném boji o život svůj i svého syna. Aby se mohla i s Dantem vrátit zpět, je nucena vybojovat v bitvě vízum, o které jeden muž z přístavu připravil Danteho podvodem. Tato bitva má svá pravidla, která ale soupeř nehodlá respektovat.                                                 Podaří se Jasmin vrátit se i se synem zpět do života?

Playground je úplně z jiného soudku než předchozí knihy autora, nemá daleko k psychologickému románu. Na rozdíl od knih předešlých jako je Hypnotizér nebo Stalker, kde byl hlavním hrdinou komisař Joona Linna, který bravurně vyřešil každý případ.

Kniha se čte jedním dechem, doporučila bych ji všem bez rozdílu věku. Je plná napětí a nenechá vás v noci klidně usnout, aniž byste nepřemýšleli nad tím, jestli opravdu existuje čínský přístav.

About The Author