Select Page

Pod vodou

Pod vodou – Juli Zeh

Na ostrov přijíždí Jola a Theo, ona je herečka a on spisovatel. Vypadají jako čerstvě zamilovaní, neustále se objímají, tulí a líbají. Jejich cesta je v podstatě dovolená, na které se chtějí věnovat potápění. Jola totiž touží po životní roli ve filmu a je ochotná udělat maximum pro to, aby ji získala.

Sven se na ostrově usadil před několika lety. Zamiloval se do okolní krajiny a potápění. Dokonce spojil příjemné s užitečným a nabízí kurzy potápění. A právě k němu přijíždí Jola a Theo. Zdají se být pohodoví lidé a vyžadují jeho plné služby. Samozřejmě mu za ně dobře zaplatí.

Jola si tajně píše deník, do kterého si zaznamenává své pocity. Theo je totiž v soukromí úplně jiný. Je na ni hrubý a bez násilí se nevzruší. Ona to trpí, protože ho miluje.

A tak se vrhají do potápění, nejprve se učí dýchat a jak se bezpečně ponořit a vynořit. Poté už objevují krásy mořského dna. Dojde i na dramatické situace, které se jeví jako náhodné. Sven má pocit, že ti dva si jdou po krku. A když ho Jola začne svádět, je vtažen do vražedné hry, ve které nemá šanci uspět. Najednou sám neví, co je pravda a co lež. Ze dne na den je všechno jinak a život se mu zamotá. Zpočátku nevinný flirt se promění ve smrtonosný milostný trojúhelník, který zboří všechna pravidla. A když se Jola dozví, že vysněnou roli nedostane, rozjíždí se vražedná hra naplno.

Tento psychologický thriller je skvěle napsán a velmi dobře se čte. Opět se potvrzuje, že nemůžeme soudit lidi na první pohled. Jsou herci v televizi a jsou i lidé, kteří jsou herci v životě. Můžou nám lhát do očí a my to nepoznáme. V knize se skvěle prolíná pravda a lež. Čtenář si může přečíst, co osoby v příběhu říkají a co si doopravdy myslí.

Kniha má kapitoly, je přehledná a srozumitelná. Autorka krásně popisuje podmořský svět a krásy mořské hlubiny. Ilustrace kniha nemá a to je docela škoda, myslím si, že by se sem hodily. Obal knihy má motiv propojení vody a nebe, takové příjemné tajemno.

Autorka knihy,  Juli Zeh, je jedna z nejúspěšnějších německých spisovatelek. Získala řadu ocenění, její knihy byly přeloženy do třiceti pěti jazyků. Žije s rodinou nedaleko Berlína.

Knihu bych doporučila věkové skupině šestnáct let a víc. Při jejím čtení jsem měla pocit, že jsem na dovolené a sleduju osudy tří lidí, kteří se motají do pavučiny lží a pravdy. Velmi působivé čtení.

 

About The Author