Select Page

Podivný případ Dr. Jekylla a pana

Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda  – Robert Louis Stevenson

Kniha pojednává o londýnském advokátovi panu Uttersonovi, který začne řešit zvláštní události mezi svým starým přítelem doktorem Jekyllem a tajemným panem Hydem, poté co se mu do rukou dostane Jekyllova závěť.

Knihu, která se řadí do žánru hororu a sci-fi, napsal skotský autor a vedoucí představitel novoromantismu v anglické literatuře, Robert Louis Stevenson v roce 1886. Je to, spolu s knihou Ostrov pokladů, jeho nejznámější dílo. Dále také napsal díla Únos, Černý šíp, sbírky povídek Nové povídky Tisíce a jedné noci, Klub sebevrahů a krátké povídky jako Markheim a Kumpáni a jiné příběhy a báje.

Román se stal bestsellerem a námětem mnohých filmových i muzikálových zpracování. Kniha byla označena za „nejlepšího průvodce viktoriánskou érou“ pro svůj přesný popis rozporu vnější spořádanosti a vnitřních skrývaných vášní. Svojí koncepcí ovlivnil především Oscara Wilda (dílo Obraz Doriana Graye).

Děj knihy se odehrává v Londýně v 19. století. V knize se využívá úvahový a vyprávěcí slohový postup a často se tam nachází archaická slova. Kniha je psána v ich formě i er formě – střídá se několik vypravěčů. Hlavním tématem knihy je zápolení dobra a zla v nitru člověka.

Příběh knihy je rozhodně zajímavý a originální, hlavně na tehdejší dobu. Jelikož mnoho lidí příběh zná i bez čtení knihy, konečný zvrat asi nikoho nepřekvapí, ale i přesto je skvěle vymyšlený. V době napsání byl závěr určitě mnohem víc šokující. Kniha je po celou dobu napínavá, díky zajímavým postavám a temné a pochmurné atmosféře starého Londýna.

Další výhoda této knihy je, že se dobře čte. Děj není nijak špatně pochopitelný, nebo komplikovaný. Jen jazyk překladu mi trochu neseděl a někdy jsem si musela větu přečíst vícekrát, abych věděla, o co jde. Kniha je velmi krátká, což si myslím, že je výhodou i nevýhodou. Čte se to dobře a rychle, ale možná by se dal příběh ještě víc rozvinout. Něco tomu podle mě chybělo, hlavně v první polovině knihy, která byla oproti druhé méně zajímavá a akční.

Knihu bych doporučila čtenářům, kteří mají rádi tajemno a napínavé příběhy. Dále také nenáročným fanouškům hororu, jelikož i když má kniha temnou atmosféru, nemyslím si, že je nějak zvlášť strašidelná.

 

About The Author