Select Page

Podivuhodný případ doktora Jekylla a pana Hyda

Podivuhodný případ doktora Jekylla a pana Hyda – Robert Louis Stevenson

Na knihu od Roberta Louise Stevensona jsem se velice těšila. Kdo by také neznal příběhy o podivuhodném doktoru Jekyllovi. Několikrát i filmově zpracovaný námět jsem neměla možnost do této doby číst. A tak jsem se velice těšila na originál, ze kterého vzešla i komixová postava Hulk. Nebyla to tedy těžká volba šáhnout právě pro tento titul.

Příběh doktora Jekylla se odehrává v Londýně a je zasazen do 19. století .

Hlavní postavou tohoto příběhu je nadaný, ctižádostivý a vážený dr. Henry Jekyll, který navenek působí seriózně, avšak ve svém nitru hledá a nachází svou „druhou, hříšnější tvář.“

Kniha začíná, když je advokát Utterson pověřen panem Jekyllem, jeho mnohaletým přítelem, aby vyřídil jeho závěť, v níž je zmíněný jistý pan Hyde. Advokát o tomto muži nikdy neslyšel a je velice překvapen, že kdyby doktor Jekyll zemřel, všechen majetek má připadnout právě tomuto člověku.

Pan Utterson se poté náhodou při jedné ze svých procházek s panem Hydem střetne. Hydova prudkost a zloba pana Uttersona vyděsí natolik, že se rozhodne navštívit doktora Jekylla, aby si s ním o této záležitosti vážně promluvil. Ten ho ovšem ujišťuje, že je vše v naprostém pořádku.

V Londýně se nato však začnou dít velice podivné věci a tajemný Hyde je čím dál tím víc agresivnější. A doktor Jekyll se víc a víc straní lidí.

Jednoho dne někdo surově zbije sira Danverse, který následně svým zraněním podlehne. Obviněn je pan Hyde, po kterém začne pátrat celé město.

Po určitém čase obdrží pan Utterson velice podivný dopis, ve kterém se dovídá šokující pravdu.

Kniha je psána jednoduchým, spisovným jazykem, bez přehnaného a barvitého zdůrazňování hrůzných scén, které by se daly dle námětu očekávat. Děj se rozvíjí postupně a v náznacích. Zápletka odkrývána v různě do sebe zapadajících obrazech viděných rozdílnými vypravěči (využití er-formy, ich-formy). Tyto obrazy jsou komponovány buď jako záznamové vyprávění, či jako vzkaz nebo dopis jedné postavy jiné (např. část Jekyllova podrobná výpověď o vlastním případu je rozsáhlý dopis psaný Jekyllem Uttersonovi).

Kniha byla napsána osm let před autorovou smrtí (1886), patří mezi beletrii – horor, je napsaná v době, kdy Stevenson trpěl nemocí (pravděpodobně tuberkulózou) a zároveň byl v místech, kde byl spokojený a kde se mu dobře tvořilo (Skotsko, Anglie, Francie, Švýcarsko – napsal tam většinu svých nejznámějších děl).

Stevenson se v tomto příběhu snaží poukázat na důsledky, které může potlačování vlastní temnoty způsobit. Je patrný kritický pohled na moderního člověka, který chce prostřednictvím vědy napravovat všechny lidské nedostatky.

Kniha splnila mé očekávání, podivuhodný příběh jsem přečetla jedním dechem. Tajemná zápletka a zvláštní chování doktora Jekylla neumožní knihu opustit do jejího přečtení. Příběh není dlouhý, a tak se dá přečíst najednou. Jsem ráda, že jsem zvolila tuto knihu, a doporučila bych ji všem, kdo mají rádi tajemné, hororové a detektivní prvky.

 

About The Author