Select Page

Pohlcena básněmi

Bystří se zrak oblohy: verše a myšlenky o životě, jazyce a poeziiBlaže Koneski

Zamyšlená a uvažující o smyslu a kráse života jsem četla útlou sbírku básní Blaža Koneského pod názvem Bystří se zrak oblohy.

Sbírka obsahuje plno myšlenek o životě, přírodě, jazyce a poezii. Již z tohoto faktu lze vyvodit, že dílo obsahuje velké množství tropů a figur. Básně nejsou jednolité a to je na tomto díle tak skvělé. Kdybych tomuto dílu měla přiřadit vlastnost, řekla bych, že je pestrobarevné. To ho naprosto vystihuje. Některé básně jsou baladické, jiné oslavné, zamyšleníhodné – tedy pokud toto slovo vůbec existuje. Uvedou vás do místa vašeho myšlení, kde jste ještě nikdy nebyli. Jak se u některých děl říká, že si autor „vylil city na papír“, tak u této sbírky to platí také. Nebál se otevřít své srdce čtenářům a to dělá toto dílo tak výjimečné.

Je těžké zde hledat zápory, možná jen to, že je kniha opravdu velice tenká. A když už si na to stěžuji i já, nečtenářka, tak je to co říct.

Je vcelku smutné, že o tomto autorovi nevíme více než to, čím se živil. O jeho životě, dílech a osudu není nikde ani zmínky. Co však víme je rok jeho narození a úmrtí. Narodil se roku 1921 a zemřel roku 1993, což znamená, že prožil druhou světovou válku.

Tuto knihu bych doporučila lidem starších šestnácti let, kteří dokáží ocenit rozmanitost lyrické sbírky básní.

 

About The Author