Select Page

Pokus o záchranu Čuňáka Sneeda

 

Pokus o záchranu Čuňáka Sneeda – John Irving

Světoznámý romanopisec John Irving se pustil do psaní povídek. Co od toho očekávat? Na to se pravděpodobně ptá každý čtenář, ke kterému se tato kniha dostane. I já jsem si tuto otázku kladla, a proto jsem se netrpělivě pustila do čtení.

Jedná se o soubor osmi tematicky rozmanitých povídek, které mají představovat průřez dvacetiletou tvorbou tohoto uznávaného autora. Kniha nese jméno podle úvodní povídky Pokus o záchranu čuňáka Sneeda, která se stala i inspirací pro přebal celého díla. Hlavní postavou je špinavý a bláznivý odpadkář Sneed přezdívaný čuňák podle jeho jediných přátel – prasat. Autor se zde zaměřuje na necitelný dětský postoj k něčemu odlišnému. I další povídky se zaměřují na odlišné myšlenkové nebo charakterové postavy. Také poukazuje na soudobé problémy všednodennosti a zavedených stereotypů. V jeho díle najdeme i osobitý soucit, empatii a nečekanou pointu. Závěrečná povídka Král románů je odůvodněním autora, proč píše právě romány. Zde děkuje Charlesi Dickensovi za jeho tvorbu a přínos světové literatuře.

Dle mého názoru kniha rozhodně stojí za přečtení. Mně osobně nejvíce oslovily povídky Vnitřní prostor a Penzion Grillparzer. Kniha je ideální pro seznámení s autorem a jeho jedinečným stylem psaní. Jedná se spíše o odpočinkové čtivo se satirickým humorem, který je pro Irvinga typický. Pokud Vás jako mě osloví, nebojte se pustit do jeho čtivých románů. Jsou ještě o něco lepší a propracovanější, takže je na co se těšit.

 

About The Author