Select Page

Poslední Poselství jednorožců aneb kapitola dětství se uzavírá

Snížkova dobrodružství – Michaela Burdová

Znáte ten pocit, když zahlédnete tvář na obrázku, věc za výlohou či povědomí styl chůze? To se nám náhle z hlubin paměti vynoří radostná dětská vzpomínka, při níž se nám na tváři rozlije nostalgický úsměv.
Totéž se mi stalo, když jsem se dozvěděla o této knize: posledním pokračování Poselství jednorožců, které napsala mladá česká autorka – Michaela Burdová,  pro mladé milovníky fantasy.
Děj začíná rekapitulací předchozích tří dílů a obrací se na nejmenšího hrdinu, tedy buclatého, věčně mrzutého kočkoroha Snížka, jež žije se svým pánem a nejlepším přítelem Veraginem v sídle čaroděje Orlina.
Když jsou jednoho dne pozváni na oběd ke králi Falienovi, jejich sterému příteli, Snížek si vyjde do města, kde ho unese trpaslík a jeho podlý kocouří druh. Tím se rozjíždí vlna událostí, které otevřou v srdcích hrdinů staré rány a leccos opomíjené konečně vyjde na světlo.
Kniha je členěna do 17. kapitol a nechybí ani prolog s epilogem.
V tomto díle se jako v jediném nacházejí ilustrace, a to od samotné autorky.
Burdová přistoupila ke knize trošičku jinak než k předchozím třem. Vnímala ji spíše jako dokončení neuzavřených událostí, jakýsi dodatek k předchozím třem. Je tedy na ní znát mírná dějová ochuzenost, ale v závěru se spisovatelka více rozepsala a spravila tím příliš rychlý začátek.
Snížkova dobrodružství jsou určena dětem nižšího školního věku, tedy o stupeň nižší kategorii než předešlé tři. To se také nejspíš podepsalo na jazykové kvalitě, která je pochopitelně úměrná věku cílové skupiny.
Mimo nyní již tetralogie Poselství napsala autorka také série: Křišťály moci a Syn pekel.
Michaela Burdová si ve svých knihách vymýšlí celé světy a rasy a kombinuje tak styly známých světových autorů jako je např.: Tolkien či Lewise.
Co se mi nejvíce na knize líbilo, je, že autorka přistoupila k celému příběhu z dětských očí malého kočkoroha a zpřístupnila ji tímto způsobem mladším čtenářům. Záporem je naopak menší kvalita knihy pro starší čtenáře, kteří jako já četli knihu z nostalgie.
Takovým poselstvím Snížkových dobrodružství je naděje, ne na dobrý konec, o ten už ani tolik nejde, ale naděje na změnu a nápravu.
Závěrem bych doporučila tuto knihu všem, komu nezáleží na tom, jak dávno četli poselství a chtějí zavzpomínat staré časy a samozřejmě všem novým náruživým čtenářům.

About The Author