Select Page

Přátelé Nadace – Povídky k poctě Isaaca Asimova

Přátelé Nadace – Isaac Asimov

Knihou Nadace započal Isaac Asimov svou slavnou sedmidílnou ságu o Nadaci, kterou si spolu se souborem povídek Já, robot, ve kterém popsal tři zákony robotiky, zaslouženě získal místo mezi nejslavnějšími a nejoblíbenějšími autory žánru science fiction.

V tomto dnes již klasickém díle autor svým typicky poutavým způsobem popisuje vzdálenou budoucnost, ve které lidstvo obývá vzdálené kouty vesmíru a disponuje tou nejpokročilejší technologií. Po celé galaxii se rozpíná Říše, která ale po dlouhých tisících letech relativního klidu a stagnace spěje ke svému tragickému konci, po kterém má následovat dlouhá doba temna. Matematik Hari Seldon však tento neodvratitelný konec civilizace předpověděl, a tak se rozhodl na zapadlé, neobydlené planetě založit Nadaci, ze které má povstat Druhá říše, postavená na základech vědy a poznání, které Nadace před okolní zkázou zachránila. Ukáže se však, že k tomuto cíli bude vést dlouhá a těžká cesta,  na které bude muset obyvatelstvo této nově osídlené planety čelit mnoha krizím a problémům, které prověří jeho schopnosti a ducha. Není to však nic, s čím by geniální Seldon nepočítal.

Ačkoliv se jedná o literaturu science fiction, je v knize patrná inspirace naší realitou, respektive historií (autor záměrně vytvořil analogii pádu Galaktické říše k pádu říše římské).

Díky své čtivé povaze a zajímavému ději může tato kniha sloužit jako úvod do sci-fi pro čtenáře tohoto žánru neznalé, ale stejně tak jistě zaujme a potěší i ty čtenáře, kterým je tato literatura blízká.

Těžko lze tomuto nadčasovému dílu něco vytknout, tak kvalitně a promyšleně je napsáno.

Už delší dobu jsem si chtěl Nadaci přečíst, a když se mi nyní konečně dostala do rukou, zcela naplnila mé očekávání.  Četla se mi snadno a děj, bohatý na dialogy, stále postupoval kupředu, takže jsem se u ní nenudil. I když sci-fi literaturu běžně nečtu, rozhodně času stráveného u této knihy nelituji.

 

About The Author