Select Page

Zeměbouře

Zeměbouře

Zeměbouře – Mons Kallentoft

Je svěží květnové ráno a Evy Kvistová jde venčit svou boxerku Fridu. Nikam nespěchají, a tak si zvolí delší trasu. Frida vesele pobíhá a očichává, co může. Náhle se ztratí a je slyšet jen její štěkot. V příkopu u cesty našla mrtvolu muže.

K případu je povolána inspektorka Malin Forsová se svými kolegy. Na hrůzné nálezy je zvyklá, ale přesto to není nic příjemného. Místo zajistí, ohledají a začíná náročné pátrání.

Mrtvý muž byl bývalý švédský demokrat, člen krajní pravice a rasista. Jde snad o nenávist vůči němu nebo pomstu? Malin má v hlavě spoustu otázek, ale žádnou odpověď. A na komisařství navíc přichází nešťastní manželé nahlásit zmizení své dcery Nadji, která byla levicová aktivistka a bojovala za práva zvířat. Mají podezření, že byla unesena, protože v bytě byly známky zápasu.

Nejen komisařku napadne otázka, jestli spolu tyto dva případy nějak souvisí. A to ještě netuší, jak šeredným způsobem si s ní vrah pohraje a kolik bolesti způsobí. Jako vždy jde o čas, každá minuta je drahá. Komisařka ví, že ho musí zastavit a jde do toho naplno. Bude to boj na život a na smrt. Vyhrát může jen jeden!!!

Kniha má prolog, tři části a epilog. Čte se velmi dobře. Sledujeme mravenčí práci komisařky a jejího týmu, soukromé problémy a také zoufalé pocity unesené dívky. Nechybí ani vrahovy myšlenky a touhy. Proč vlastně má takovou potřebu ubližovat lidem či dokonce vraždit? Autor také velmi dobře vystihuje politická témata, poukazuje na lidi, kteří bojují za práva druhých, ale ne vždy jsou po zásluze odměněni. Začlenil sem i rasovou problematiku.

Obal knihy je ponurý, až lehce depresivní. Dívka klečící v bílých šatech se skloněnou hlavou, do tváře jí není vidět. To nevěstí nic dobrého. Okolí tvoří takové šedočerno někde v křoví. Je to působivé, s nádechem tajemna. Rozhodně zaujme na první pohled.

Kniha je vhodná pro všechny věkové skupiny a milovníky kriminálek. Nechybí napětí, láska, starosti a radosti běžného života. Tak ať se vám líbí stejně jako mně.

 

About The Author