Select Page

Žert

Žert – Milan Kundera

Kunderův román Žert je příběhem Ludvíka Jahna, jeho lásek a Česka 50. a první poloviny 60. let.

Msta hlavního hrdiny provedená svedením ženy bývalého spolužáka se stane prázdnou událostí poté, co Ludvík zjišťuje, že spolu již tři léta manželé nežijí.

Téměř každá postava je vypravěčem své části příběhu. Ryzí klady, zápory má jen Lucie a Zemánek, jejichž osudy jsou jako jediné vyprávěny jinými. Pro Lucii je typická nejen opravdovost, ale i skromnost, naopak Zemánek je charakterizován účelovostí a pozérstvím.

Mementem románu je destrukce společnosti. Těžko pochopitelná a uchopitelná. Rudá doba zde jedná, jako by měla smlouvu s budoucností, či vlastnila morální, hodnotové nebo ideové řešení každé společenské situace. Kundera to prožívá emocí fanatika, komunisty. Zároveň popisuje oběti.

Žert, který  ztropil Ludvík, je fatální. Z vlivného mládežnického komunistického funkcionáře se stává „oběť“. Ludvík je jako opilý mocí, čeká ho ale brzký pád. Na dně i po návratu do běžného života je cynikem a nihilistou.

„Nikdo neodčiní křivdy, jež se staly, ale všechny křivdy budou zapomenuty“

Slovácké městečko s přilehlým venkovem. Nálada, prostředí i podrobný rozbor hudby folklóru. Rozuzlení na pozadí Jízdy králů.

Ludvík po většinu svých hovorů k sobě je ve vlastních očích obětí „vyššího zla“ které způsobuje lidská slabost a přetvářka. Zosobněna Zemánkem.

Myslím, že hodnota díla spočívá v popisu, jak komunisté se svými vášněmi a egoismem přivádějí lidi do osobních a společenských paradigmat. Jsou zde dobře patrné emoce angažovaných fanatiků, mnohdy i bez bolševické víry.

Žert Ludvíka je vážný! Doba sama je karikaturou společnosti. Časy, které autor popisuje, jsou ironií civilizace, národu jsou krutým osudovým ŽERTEM.

 

About The Author