Select Page

Žítkovské bohyně

Žítkovské bohyně – Kateřina Tučková

Autorkou díla je Kateřina Tučková, narozena 31. 10. 1980 v Brně. Tam také vystudovala FF MU, obor dějiny umění a bohemistika. Je spisovatelkou, kurátorkou a držitelkou cen Josefa Škvoreckého a Magnesia Litera.

Kniha Žítkovské bohyně byla poprvé vydána v roce 2012 nakladatelstvím Host. Jedná se o poměrně rozsáhlý román. 450 stránek je rozděleno do pěti částí o několika kapitolách, nechybí prolog ani epilog a poznámka autorky. Kniha také obsahuje články, fotografie a řadu dokumentů, smyšlených, ale založených na faktech. Dílo je zaměřeno na českou historii, a ač je smyšlené, je podloženo autentickým materiálem.

Žítkovské bohyně, ženy z oblasti Bílých Karpat, můžeme nazvat čarodějkami. Svá umění si po staletí předávaly z matky na dceru. Ty dobré díky svým schopnostem a darům přírody léčily tělo i duši. Ty zlé pak zaklínaly a mořily.

Hlavní hrdinkou knihy je Dora Idesová, která sama pochází z rodu žítkovských bohyní. Dora se ponoří nejen do osudů těchto pozoruhodných žen, ale i do neštěstí své rodiny a útrap svého života. Kousek po kousku odkrývá souvislosti a tajemství.

Myslím si, že kniha je velice čtivá a čtenáře nepustí. Nadchnul mě její strhující děj. Z počátku mě trochu obtěžovaly použité dokumenty, kterých je v knize velké množství. Brzy jsem však musela uznat, že knihu nijak nekazí, ba naopak do tohoto díla, i tak trochu akademického, zcela patří. Nemám tedy moc co knížce vytknout. Za mě je báječná.

Dílo doporučuji nejen všem milovníkům historie, folkloru a magie, ale i ostatním vášnivým čtenářům.

 

About The Author

Soňa Brýnová

Jmenuji se Soňa Brýnová a narodila jsem se roku 1982 v Praze. Jsem studentkou prvního ročníku dálkového studia na SŠ KNIH v Brně. Miluji přírodu, historii, literaturu. Ráda poslouchám hudbu a tančím. Čtu naučnou a duchovní literaturu. Dále například Zeměplochu Terryho Pratchetta, Paula Coelha, mou oblíbenou knihou je Mistr a Markétka od Michaila Bulgakova a rozhodně Žítkovské bohyně.