Select Page

Blues pro bláznivou holku

Blues pro bláznivou holku – Václav Hrabě

Václav Hrabě byl český básník a autor beatnické poezie. Mezi jaho další díla patří například Horečka a Blues v modré a bílé.

Téma knihy Blues pro bláznovou holku je o kritice společnosti, o kráse Prahy, morálky lidí, kontrastech a o současném pohledu na svět. Často se taky zabývá tématem lásky. Kniha se odehrává v poválečném období v Praze. Hlavní postavou je sám básník. Jeho nejznámější básní ze sbírky je dle mého úsudku Variace na renesanční téma, kterou zhudebnil Vladimír Mišík a skupina Wanastowi Vjecy.
Celá sbírka obsahuje 12 básní.

Václava Hraběte jsem si zamilovala už po přečtení první básně. Dokáže věrohodně zachytit barvu situace a čtenáři zprostředkovat přímý pohled na jeviště. Při čtení jeho básní slyším jazzovou hudbu, mám dlouhé květované šaty a procházím krásnou večerní Prahou. Pláču u „Básně skoro na rozloučenou“ a cítím básníkovu melancholii a pompézní smutky.

Knihu bych určitě doporučila každému, kdo má v oblibě poezii, ale i lidem, kteří to ještě nezkusili. Svým osobitým stylem si nemusí získat každého, ale právě to ji dělá tak jedinečnou.

About The Author