Select Page

Bylo nás pět

Bylo nás pět

Bylo nás pět – Karel Poláček

Tato legendární kniha s názvem “Bylo nás pět“ od Karla Poláčka vypráví příběh o pětici chlapců, kteří spolu zažívají různá dobrodružství.
Petr Bajza, syn majitele místního koloniálu, vypráví celý příběh. Jeho přátelé, s kterými chodí, se jmenují; Antonín Bejval, Éda Kemlink, Čeněk Jirsák a Josef Zilvar z chudobince. Kluci žijí v malém městečku, kde spolu chodí ven, vymýšlejí různé lumpárny a užívají si dětství. V příběhu se ale vyskytují i další postavy, jako například Evička Svobodová, dcera majitele cukrárny, která nosí Péťovi sladkosti, pan Fajst, který děti neustále napomíná a sleduje, co zase vyvádí za lotroviny. V příběhu ale také děti prožívají Vánoce, chystají se do cirkusu, který přijel do města, pojedou až do Indie a přivítají nový přírůstek do Bajzovy rodiny.
Bylo nás pět je román, ve kterém Karel Čapek vzpomíná na své dětství v Rychnově nad Kněžnou. Román napsal před odchodem do Terezína, a kniha vyšla po 2 světové válce. Autor se vydání bohužel nedožil.
Tato kniha se mi velice líbila, jednak proto, že jsem ji četl jako malý, a proto, že krásně vystihuje tehdejší dobu. Je velmi dobře psaná a čte se jedna báseň. Knihu můžu jen a jen doporučit.

About The Author