Select Page

Christina

Christina– Stephen King

Christina je hororový román pojednávající o poněkud neobvyklém mileneckém trojúhelníku, přátelství, lásce a konfliktu dospívajícího chlapce s rodiči, a v neposlední řadě o boji s nadpřirozenou silou rozkládající silné přátelství a pohlcující hlavního hrdinu.

Děj se odehrává v americkém městečku Libertyville. Zde žijí dva kamarádí, Dennis Guilder a Arnie Cunnigham.

Arnie je opakem sportovně založeného Dennise. Neoblíbený, nepříliš hezký chlapec trpící na silné akné. K jedné z jeho nesourodých vášní, kromě šachů, patří auta. A právě jedno z nich započne příběh o vášni hraničící s posedlostí.

Červenobílý Plymouth Fury, pojmenovaný Christina, z roku 1958 Arniemu vstoupí do života ve chvíli, kdy jej spatří u domu válečného veterána Ronalda LeBaye. Auto je v dezolátním stavu, Arnie se do auta zamiloval na první pohled. I přes odpor rodičů a rady Dennise ho od LeBaye koupí.  Jeho druhou, ze začátku stejně silnou posedlostí, je Leigha Cabotová, krásná dívka, do které se Arnie zamiloval.  Leigha ovšem nesdílí Arnieho lásku ke Christine. Na auto z neurčitého důvodu žárlí, a potom, co v Christině zažije nehodu, ji začne přímo nesnášet.

Leigha nebo Christina, dívka nebo auto? Arnie je postaven před volbu, jíž není schopen. S každou další opravou na autě se mění i Arnie. Jeho pleť se sice zlepšuje, ale zároveň se mění jeho povaha. Stává se problematickým a nepříjemným. Jediný, komu projevuje city, je jeho Christina. Rodiče, Dennis i Leigha vidí, jak se jim Arnie mění před očima, ale není to změna k lepšímu. Zoufalá Leigha hledá pomoc u Dennise. Začne mezi nimi vznikat pouto, jenž se Arniemu rozhodně nelíbí. Vliv Christiny na Arnieho během toho nabývá na síle, kdokoliv ublíží Arniemu a znelíbí se jeho Christině, zemře.

Prolog čtenáře uvede a vtáhne do děje.  Dále je kniha členěna do tří částí obsahující kapitoly. Celá je psaná z pohledu Dennise, nejlepšího přítele hlavního hrdiny. Epilog je následně vyprávěním toho, co následovalo po hlavní dějové linii, popisuje Dennisův a Leighin způsob vyrovnání se s jejich minulostí.

Kniha je psána s jistou dávkou humoru a nadsázkou. Velice čtivě. Charaktery jsou uvěřitelné a i vedlejší postavy mají dostatečně rozvinutý příběh. To napomáhá čtenáři zorientovat se ve vedlejší příběhové linii.

Dílo svou povahou zapadá do autorova žánru a je pro něj více méně typické. Kniha je rozhodně vhodná spíše pro starší čtenáře. Jak svým humorem, tak i žánrem.

Mezi klady knihy patří beze sporu právě svižné, ač obsáhlé a květnaté, vyprávění. Také humor a způsob, jakým autor graduje napětí a nechává prostor pro očekávání.

Záporným rysem díla může být pro některé čtenáře právě obsáhlý způsob vyprávění a pasáže, které jsou v knize jakoby navíc a slouží spíše jako vedlejší dějová linka.

 

About The Author