Select Page

Já, Poutník

Já, Poutník – Terry Hayes

Pád věží v New Yorku, neznámá žena nalezena mrtvá v hotelovém pokoji, ohořelé ostatky tří těl objevené v poušti. To vše má něco společného. Příběh, který vám ukáže cestu jednoho člověka ke svobodě.

Agent FBI Jude Garrett napsal knihu o moderních vyšetřovacích metodách. Knihu, která posloužila jako návod k dokonalé vraždě. K tomuto zločinu je povolán jako policejní konzultant. Jenže není tím, za koho se vydává. Je to člověk známý jako Modrý jezdec. Bývalý tajný agent, nyní na odpočinku v anonymitě.  Ten je narušen ve chvíli, kdy se objevuje hrozba teroristického útoku v jeho vlasti. Je povolán zpět a vydává se po stopě muže přezdívaného Saracén. Závod s časem začíná a Poutník musí zachránit svoji zemi dřív, než Saracén vykoná svůj plán.

„Říká se, že láska je slabá, ale to není pravda: láska je silná. Téměř v každém člověku trumfne všechno ostatní ─ vlastenectví i ambice, náboženské přesvědčení i vychování. A ze všech druhů lásky ─ epicky mohutné i malé, ušlechtilé i sobecké ─ je největší ta, kterou cítí rodič ke svému dítěti.“

Terry Hayes pochází z Anglie. Působil v Sydney jako investigativní žurnalista, politický dopisovatel a sloupkař. Podílel se na scénářích k filmům Šílený Max, Odplata, Z pekla aj. Podepsal se jako tvůrce i koproducent k snímku Úplné bezvětří s Nicole Kidman. Dnes žije s manželkou a dětmi ve Švýcarsku. Já, Poutník je jeho první román.

Kniha je napsaná retrospektivně. Má více dějových linií, které se promítají v jeden celek. Autor používá ich-formu, a tím odhaluje osobnost hlavní postavy. Zajímavé je, že se nikdy nedozvíme Poutníkovo vlastní jméno.

Už od začátku je kniha čtivá a dobře propracovaná. Dějové linie se dají jednoduše pochopit a doplnit do souvislostí. Námět terorismu je v této době aktuální i díky situaci, ve které žijeme. Díky realisticky napsaným pasážím může být čtení knihy pro citlivější čtenáře velmi silným zážitkem. Hlavně při vyprávění Saracénova života. Knihu mohu doporučit všem čtenářům, kteří mají rádi detektivní příběhy s trochou napětí a zajímá je život tajných agentů.

 

About The Author