Select Page

Jako zabít ptáčka

Jako zabít ptáčka – Harper Lee

Osmiletá Jana Luisa, zvaná Čipera, a její dvanáctiletý bratr Jem mají bezpochyby zajímavý život. Bydlí v Maycombu, malém městečku ve státě Alabama, kde se drby šíří opravdu rychle.  A co teprve tehdy, když otec Čipery a Jema začne obhajovat při soudu černocha.  To je ve třicátých letech opravdu něco. Má vůbec nějakou šanci?

Jako zabít ptáčka patří mezi nejznámější klasiky. Styl psaní je krkolomější, proto se také hůře čte.

Dlouho mi trvalo, než jsem se do knihy začetla, a to hlavně kvůli stylu psaní. Pak jsem si ale zvykla a čtení šlo samo. Není divu, že kniha patří mezi klasiky. Je opravdu úžasná.

Autorka v knize řeší složité problémy, které se točí především kolem rasismu. Zobrazuje je ale z pohledu osmileté dívky Čipery, a tak dělá situaci příjemnější a srozumitelnější.

Co mě zaujalo, jsou poznámky pod čarou, kde autorka vysvětluje historii rodiny a Maycombu.

Nejvíce se mi ale líbily pasáže, které popisovaly chování Čipery. Čiperu jsem si oblíbila především pro její dětské myšlenky a trefné poznámky, které dodaly všem napjatým situacím správnou porci humoru.

Jako zabít ptáčka je poutavý příběh o dětech, rasismu a poutu rodiny. U čtení se dozvíte plno nových věcí a rozhodně se zasmějete.

About The Author