Select Page

Malý průvodce velkým světem

Malý Princ – Antoine de Saint-Exupéry

Malý princ je pro mnoho lidí velice podstatnou knihou v jejich životech. Pro některé dokonce tak zásadní, že mají touhu ji bez váhání darovat všem těm, kteří ji doposud neměli možnost přečíst. I já jsem tuto knížku dostala darem a musím přiznat, že to byl opravdu jeden z nejdůležitějších dárků v mém životě.

Antoine de Saint-Exupéry napsal Malého prince v dobách druhé světové války, kdy jako pilot sloužil u letectva a své zkušenosti a poznatky z temné doby válečných časů dokázal přetransformovat do návodu na šťastné pojetí života, který v podobě metafor a přirovnání zakomponoval do 27 kapitol této filosofické pohádky.

Celý příběh je vyprávěním válečného pilota, který ztroskotá uprostřed pouště, kde se setkává s malým zlatovlasým chlapcem, který pochází z daleké, miniaturní planetky a je plný touhy po poznání všeho, a to včetně skutečného fungování lásky, kterou jednoho dne náhle objeví v podobě zatím neznámé květiny na své rodné planetce. Rozhodne se tedy pro putování napříč vesmírem, kde se pak snaží nalézt odpovědi na své otázky. Namísto toho nachází jen planety a její zvláštní obyvatele, kteří mu dávají vysvětlení na věci, které nepřipomínají ani trochu to, co malý princ hledá. Doputuje tedy až na planetu Zemi, kde se potkává s pilotem-vypravěčem a kde se mu po setkání s několika dalšími postavami konečně podaří zodpovědět všechny své otázky a za dramatických okolností se vrátit zase zpět na svou rodnou planetku.

Celý příběh je plný životního moudra, které by mělo zůstat na paměti nejen dětem, ale i dospělým, protože v době, kdy to podstatné zůstává očím skryto, je dobré si to důležité čas od času připomenout, třeba moudrostí skrývající se uvnitř této knihy. A nezáleží na tom, zda je člověk malý, nebo velký.

About The Author