Select Page

Maus I: Otcova krvavá pouť

Maus I: Otcova krvavá pouť – Art Spiegelman

Na první pohled se může zdát, že Maus je komiks plný hrdinů a bojů dobra proti zlu. Pravda je ovšem jiná. Kniha se zaměřuje na životy židů za dob druhé světové války, kdy si nacisté hráli s židy na kočku a myš. Účinkující postavy jsou zde vyobrazeny jako zvířata. Židé jako myši, Poláci jsou prasata, Němci  kočky, Francouzi žáby, Američani psi a Britové ryby. Což mi přišlo jako geniální nápad a měl jsem pocit, že se autor nechal inspirovat dílem Farma zvířat od George Orwella.

Arthur Spiegelman chce psát o životě polského žida za dob druhé světové války, kterým je jeho otec Vladko Spiegelman.

Je to velmi intenzivní příběh plný zrad, nadějí a naprosté zoufalosti. Přesto se Vladku Spiegelmanovi povede přežít roky teroru s pomocí důvtipu a také díky šťastným souhrám náhod. A také s pomocí dostatečné zásoby rodinných šperků. Dokonce se mu podařilo zachránit i svou manželku, ale takové štěstí už neměl prvorozený syn, Arthurův bratr, a ani zbytek příbuzenstva.

Arthurova matka ovšem těžce nese ztrátu prvorozeného syna a příbuzenstva. Nakonec spáchá sebevraždu. Zato Artův otec po celý zbytek života trpěl těžkou paranoiou.

Je to také příběh otce a syna, co spolu vedou rozhovory o tom, jaké to bylo za války.

Maus mně naprosto pohltil a získal jsem od tohoto díla víc, než jsem čekal. Hltal jsem každičkou stránku za stránkou a chytla mě i výtvarná stránka tohoto komiksu. Depresivní černobílé provedení podchycuje tuto krizovou dobu, ve které vidíme hromadu myší oděných do pruhovaných pyžam, co se snaží chytnout posledního stébla jejich života.

Toto dílo bych doporučil čtenářům, kteří se s komiksy příliš nesetkávají, ale i fanouškům tohoto média.

About The Author