Select Page

Ready player one: hra začíná

Ready player one: hra začíná – Ernest Cline

Ernest Cline
Spisovatel, scénárista, *geek na plný úvazek. Žije v Texasu v USA. Vystřídal řadu povolání – živil se jako kuchař v bufetu, pracoval ve videopůjčovně i jako počítačový technik. Duší ho to táhlo jinam, a tak nakonec pustil všechny tyto slibné dráhy k vodě, aby naplno vyjádřil svou lásku k popkultuře a začal o ní psát.
V roce 2015 publikoval Cline další sci-fi thriller Armada.
Román zaujal  i filmové tvůrce – adaptaci připravuje na jaro 2018 oscarový režisér Steven Spielerg (mj. Blízká setkání třetího druhu, E.T. – Mimozemšťan, A.I. Umělá inteligence, Minory Report).

Ready Player One
Jednou větou – dech beroucí příběh o honbě za výhrou v dokonale popsané virtuální realitě.

Nejdříve k té realitě. Již mnohokrát jsem slyšel pojem virtuální realita, nicméně až tato kniha mi ukázala, jak tento jev může fungovat. Dokázala mě přesvědčit, že něco takového opravdu může zachvátit svět a že lidé budou žít jen v onom světě a v reálném budou pouze přežívat, živořit a plnit si pouze základní fyziologické funkce. Musím rovněž podotknout, že si dovedu představit, že se to brzy stane skutečností… což je na jednu stranu neuvěřitelné (Ale proč nemít slunce a azuro každý den, že?), ale na druhou stranu to bude velká škoda…

Příběh velmi propracovaný, dobře promyšlený, dvě strany – ti dobří a ti špatní. Vše se mi líbilo. Honba za vejcem, střet super korporace, která jde přes mrtvoly a fér „studenty“, kteří oplývají neskutečnou odvahou a věří, že dobro zvítězí nad zlem… Velmi povedené.
Jediné, co bych s klidem vypustil, je romantická vsuvka. I když je zde hezky ukázáno, jak láska, i virtuální, může způsobit problémy v každé oblasti. A taky to, že ve finále je to to, co člověka přiměje žít i v reálném světě.

Díky autorovi za skvělý zážitek.

*Dovolím si malou informaci z Wikipédie :

Geek [gík] je spíše novodobý termín z angličtiny, označuje osobu většinou z oblasti informačních technologií, která je pro svůj obor zapálená, dokáže vyřešit i obtížné problémy v rámci oboru. Také se tímto termínem označují lidé se silným zápalem pro jakékoli téma nebo jsou zaměřeni na malou část nějakého oboru.

 

About The Author

Josef Perný

Jsem studentem 2. ročníku dálkového studia naší střední knihařské školy. Mám rád literaturu faktu, historické romány, komiksy.