Select Page

Sophiina volba

Sophiina volba – William Styron

Román pojednává o určitém období autorova života, které sám prožil ve společnosti svých dvou přátel. S odstupem mnoha let se rozhodl napsat knihu o lidech, kteří se mu nesmazatelně vryli do paměti a tím podstatně ovlivnili i jeho život.

Dílo pojednává o začínajícím jižanském spisovateli jménem Stingo (William Styron), pocházejím z amerického státu Virginie, který se rozhodl napsat román z válečné doby (1947). Seznámil se totiž s velmi nesourodou dvojicí, Sophií a Nathanem, která bydlela v domě v Brooklynu, kde si i on pronajal levný byt.

Nathan, muž kolem 30 let, Žid, psychicky labilní, který bral drogy, čímž se jeho povaha ještě zhoršovala. Sophie byla Polka, katolička. Gestapo ji zajalo, když chtěla koupit pro svoji nemocnou maminku kousek šunky. Měla dvě děti, které spolu s ní skončili v Osvětimi. Po válce se ocitla v Americe a v knihovně, kde jednou omdlela, se setkala s Nathanem, jenž se jí  po této nehodě ujal.

Všichni, včetně Sophie, Stinga znali jako vědce, který co nevidět dostane  patent za nějaký významný objev. Ten byl často svědkem hádek a následného usmiřování Sophie s Nathanem.

Postupně, kousek po kousíčku, se dozvídal pravdu o obou svých sousedech

 

Příběh se odehrává v krátkém časovém období. V textu byly použity jazykové  prostředky jako metafora, personifikace, synestezie či oxymóron. Vedle spisovného jazyka se v díle objevuje jazyk vulgární, hovorový, cizí slova i  židovský slang.

 

Je to psychologický román o tom, že není v silách člověka oprostit se od minulosti, rasismus, antisemitismus, fašismus, průběh 2. světové války v Polsku, holocaust, přátelství, láska. Je to ukázka toho, že i v omezených podmínkách, strachu, chudobě a válce, kdy nikdo neví, jestli zítra bude žít, lidé prožívali přátelství, lásku a naději v lepší zítřky. Mezi podobná díla můžeme zařadit Lustigovu Modlitba za Kateřinu Horovitzovou nebo Smrt krásných srnců Oty Pavla.

 

 

Tuto knihu bych doporučila všem, zvláště mladší generaci, aby se nikdy nezapomnělo na zlo nesmyslných válek, kde trpí lidé a zvláště děti. Mezi kladné rysy díla patří ukázka lidské vůle, kdy i po velmi bolestných zážitcích člověk nezanevře na život.

Naopak mezi záporné rysy patří Sophiina až patologická závislost na jednom člověku (Nathanovi) a celkově smutný děj, jehož napětí roste s každou stránkou. Sophiina volba otevře otázku poněkud omezeného pohledu ostatních lidí na zvěrstva války a třeba i inspiruje k tomu, že i v takto nelehké době lze prožívat bohatý osobní život.

About The Author