Select Page

Spolek lebky

Spolek lebky

Páté roční období – Mons Kallentoft

Je začátek května a otec s dětmi se prochází v lese. Užívají si společných chvil, klidu a vůně lesa. Bohužel idylku pokazí hrůzný nález znetvořeného těla mladé ženy. Inspektorka Malin Forsová je povolána k případu. Ihned se jí vybaví podobný případ, kdy našli podobně brutálně napadenou ženu, která sice přežila, ale od té doby nemluví a žije v ústavu. Malin za ní jezdí na návštěvy a doufá, že jednou promluví. Lékař sice říká, že by to byl zázrak, ale ona se nevzdává.

Neznají totožnost mrtvé ženy, a tak dají její upravený portrét do televize. Brzy se ozve žena, že v ní poznává svou kamarádku, ale ihned zavěsí. Snad se něčeho či někoho bojí. Policie vypátrá, odkud žena volala. Jedou na místo a objeví byt, ve kterém jsou drženy dívky proti své vůli a mají pasáka, který je dodává k zákazníkům.

Malin řeší jak svůj pracovní, tak i soukromý život. Má přítele, který by si přál dítě, ale Malin váhá. Má už dospělou dceru a bojuje s chutí napít se alkoholu. Je vyléčená alkoholička a zatím odolává. Ovšem jsou chvíle, kdy by se ráda opila. Někdy se musí rozhodnout, jestli dát přednost práci, nebo příteli. Zatím vyhrává práce, kterou Malin miluje a dává jí všechno. Mívá sny o ženách, které trpí a volají na ni, ať je zachrání. Má pocit, že ještě jedna je někde uvězněná a musí jí pomoci.

Při pátrání narazí na Spolek lebky, který založili mladí chlapci na střední škole. Jejich hlavní myšlenkou bylo, že si vezmou, co budou chtít. V současné době jsou to již muži, a tři z nich jsou podezřelí. Jenže jsou to velmi vlivní muži a Malin chybí důkazy. Jen intuice ji radí, že tato stopa je dost horká. A tak Malin vyráží do útoku a hodlá zdolat každou překážku. Je pátráním doslova posedlá. Jejímu příteli už také dochází trpělivost. Má jejich vztah šanci ustát náročné pátrání? Hlavní podezřelý je vysoce postavený muž, navíc veřejností oblíbený a nenechá si nic líbit. Má Malin šanci na úspěch nebo jí půjde o život?

Další případ inspektorky Malin Forsové je opět skvělý. Velmi dobře se čte, poznáváme její soukromí i práci. Také pocity dívek a hlas promlouvající přímo k Malin. Její vnitřní boj s chutí se opít, kdy stačí malinkatý krůček a bude opět závislá. Také přemýšlí, jestli má na svět přivést malého človíčka. Není si jistá, jestli na to má sílu a chuť.

Obal knihy připomíná jarní období v lese, zelená tráva, spadané větve a mezi nimi nahá mrtvá dívka, která leží na břiše, vlasy přehozené přes hlavu. Působí to tak nějak podivuhodně, ale pohled rozhodně spočine o něco déle. Vede k zamyšlení, že život je opravdu křehký.

Román je obsáhlý a podrobný, má prolog, tři části, epilog a čtyři sta padesát stran. Je bez ilustrací, a nijak zde nechybí. K četbě bych ho doporučila milovníkům detektivek a příznivcům inspektorky Malin Forsové. Má osobitý styl a dosáhne toho, co si umane. A to je správné.

 

 

About The Author