Select Page

Velký Gatsby

Velký Gatsby- F. S. Fitzgerald

Kniha pojednává o lásce, která hory přenáší, ale končí poněkud více realisticky než jiné knihy. Protože hlavní hrdinka dá princi na bílém koni košem.

Jak je nahoře řečeno, kniha nám vykládá příběh dvou hrdinů, ti se neviděli dlouhá léta. Hrdinka jménem Daisy si vezme bohatýra hrajícího polo. Zato hrdina Jay Gatsby pečlivě střeží a krade, kde může. V době prohibice to bylo skupování lékáren, kde se „jely“ černé tržby. Chtěl se kvůli ní ukázat v nejlepším světle, přeletěl by pro ni celý svět, ale jak je u žen zvykem… Ona to neopětovala. Chlap s koněm, který v životě neviděl úsilí, byl prostě lepší.

Kniha je zasazena do počátku dvacátých let (v té době to byla přítomnost). Ilustrace byla specifická tím, že tam žádná nebyla. Překlad je velmi libý, četla jsem to i v originále a rozdíl mezi českým překladem není téměř znát, čemuž musím vyseknout pochvalu. Normálně bývá zvykem, že vám to dílo celé přehodí (samozřejmě v mezích). Čeština je čitelná, nejsou tam žádné archaismy, je přizpůsobena čtenáři současných let.

Neznám moc knih, kde žena až tak krutým způsobem „sekla“ se vztahem, možná to bylo v nějaké epizodě Esmeraldy, ale více děl mě nenapadá.

Knihu bych doporučila už náctiletým, je to velmi příjemné čtení, až na ten děj. Mnozí se v něm budou situovat do kůže nebohého Jaye, který je svou láskou sveden na rozcestí, kde je zaveden na špatnou stranu.

Poselství je pro mě jediné, a to, že se žádná snaha necení a pokaždé, když pro někoho uděláte maximum, minimum se vrátí, nebo také nic. Z celé knihy máte akorát náběh na deprese, že si vás taky nikdo nebude vážit a potenciální partner/ka zvolí někoho jiného, takže to nemá ani smysl.  Každopádně zvesela doporučuji, jak film, tak knihu. Je to supr!

About The Author

Nela Janušková

Miluji knihy, můžu číst celý den.