Select Page

Vesnická trilogie morálního neklidu

Vesnická trilogie morálního neklidu

Dešťová hůl – Jiří Hájíček

Pro recenzi jsem si vybrala poslední (tedy třetí) knihu z trilogie, kterou autor nazval „vesnická trilogie morálního neklidu“.

Děj knihy se odehrává ve venkovské krajině jihočeských blat, což dodává příběhu jedinečnou atmosféru a nepřímo vstupuje do osudů postav. Důležitou roli sehrají v knize také pozemky a spory o jejich vlastnictví. Hodně také k příběhu přispěje nespavost hlavního hrdiny, díky které občas nemá moc klidnou mysl a dobré úsudky.

Hlavní hrdina příběhu Zbyněk, správce pozemků, se po několika letech setkává se svou dávnou láskou, aby jí pomohl z nemilého, ale jednoduchého majetkového sporu. Vrací se tak na místo svého dětství a zamotává se tak do nejasných okolností sporu o pozemek a také do své osobní i manželské krize. Potýká se s nespavostí, bloudí krajinou a nad ním se jako přízrak vznáší bláznivý venkovský letec z osmnáctého století. V jednom okamžiku jde s pomalovanou tváří válečnými barvami do boje.

Hájíček je velice zručný spisovatel. Čtenář se díky jeho knihám zvolna dostává do melancholické nálady a najednou přichází rázný obrat dynamického nebo detektivního rázu.

Knihu bych doporučila sečtělým, zručným a zběhlým čtenářům.

About The Author