Select Page

Vír

Vír – Frode Granhus

Na ostrově Landegode, v severním Norsku, si dva chlapci hrají na pobřeží. Najednou uslyší děsivý křik, běží po hlase a mezi skalisky najdou muže připoutaného rukama ke skále. Voda je ledová a muž ztrácí vědomí.

Ve stejnou dobu, jen o devadesát kilometrů dál, najdou starší manželé porcelánovou panenku připoutanou k lýkovému voru. Paní si myslí, že je to něco jako varování, že se stane něco hrozného. Bohužel, manžel ani policie jí nevěří.

Rino Carlsen vyšetřuje případ na ostrově Landegode. Nalezený muž má omrzliny, hrozí mu amputace rukou, ale přežije. Netuší, kdo a proč mu to udělal. Za pár dní má Rino podobný případ, ale tentokrát se unesený muž škvařil u rozpálených kamen. U každé oběti je obrázek, jsou na něm nakreslené větší a menší postavičky.

Niklas Hultin se s manželkou přistěhoval do Berglandu, do domu svého tchána. Nález panenky mu přijde úsměvný a má ho prošetřit. V momentě, kdy stejní manželé najdou na pláži mrtvou dívku, která má stejné oblečení a barvu vlasů jako panenka, zpozorní a zvážní.

Policisté se pouští do vyšetřování, každý ve svém rajonu. Získávají informace a zjišťují, že se před mnoha lety děly podivné věci. V určitém momentě se cesty Rina a Niklase protnou. Když si vzájemně sdělí poznatky z vyšetřování, věci začnou dávat smysl. Je to až děsivé, a Niklas podezřívá vlastního tchána. Jenže skutečný vrah je jim tak blízko, ale ani jeden to netuší. A půjde doslova o holý život.

Tento norský krimiromán je bravurně napsán a čtenář si užije napětí až do poslední stránky. Kniha má kapitoly a v každé sledujeme vyšetřování jiného případu. A ač se to zpočátku nezdá, tak případy mají hodně společného. Děj je srozumitelný a dobře se v něm orientuje.

Na obalu knihy je hlava porcelánové panenky. Dá se říci, že je to hlavní postava knihy. Je otlučená, umazaná od písku a má namalované rty a tváře. V popředí sedí postavičky, které mají zmrzačené ruce.

Knihu bych doporučila všem milovníkům severských kriminálek. Zajímavě se prolíná běžný život policistů a vyšetřování. Svou roli tu hrají chlapci, kteří vyrůstají bez otců a někdo se je rozhodl pomstít.

Autor napsal několik úspěšných románů. Dva z nich, Vír a Bouře, byly prodány do sedmi zemí. Pracuje na sociálním úřadě jako poradce.

Tuto originální a napínavou detektivku jsem si užila od prvního do posledního řádku. Odhalení vraha mě opět překvapilo a už teď se těším na další autorův skvost .

 

About The Author