Select Page

Zápisky starého prasáka

Zápisky starého prasáka – Charles Bukowski

Zatažené závěsy, všudypřítomný zápach týdny nemytého nádobí, rozlitého vína a hořící cigarety, na rozbité posteli se válí mladý muž a vedle něj neznámá žena. Oba jen ztěžka oddechují po náročném aktu, v nejbližších minutách se však muž dočkává samoty, sahá po zbytku v lahvi, usedá do křesla a snaží se zahnat chmury spojené s každodenním bytím. Scéna jak vystřižená z knihy Zápisky starého prasáka, která zachycuje mnoho podobných okamžiků z autorova života.

Henry Charles Bukowski, v uměleckém světě vystupující pod zkrácenou verzí svého jména Charles Bukowki, byl kontroverzním americkým spisovatelem, který většinu života strávil po ubytovnách a barech, opojen alkoholem a kouzlem cizích žen. To se velmi jasně projevilo i v jeho tvorbě, která často zachycuje příběhy z jeho osobního života, jeho depresivní stavy a pokroucený náhled na lidskou společnost.

Ani Zápisky starého prasáka nejsou výjimkou. Jedná se o sbírku povídek, které Bukowski v letech 1968 – 1969 publikoval v undergroundovém týdeníku Open city, jehož zakladatel dal spisovateli absolutní volnost, co se týče obsahu jeho sloupku.

To je na povídkách samotných dobře znát, i když Bukowski se nikdy příliš nezaobíral vytříbeností svého jazyka a uměleckým, krásným dojmem literatury, kterou psal. V jeho dílech se velmi často setkáváme s vulgarismy, velmi netradičními slovními obraty a přirovnáními a samotná témata jeho děl by pro mnohé mohly být až pohoršující.

Povídky a fejetony, které během jednoho roku stihnul Bukowski zveřejnit v Open city, si díky své otevřenosti velmi rychle našly oblibu mezi obyvateli města, později i mezi tisíci dalších čtenářů.

About The Author