Select Page

Žena v kleci

Žena v kleci – Adler Olsen

Adler Olsen (nar. 1950) je jedním z řady severských spisovatelů, kteří se těší veliké oblibě. Vystudoval politologii a filmovou vědu, pracoval jako novinář, redaktor a nakladatel. Svou literární kariéru zahájil bestsellerem Alfabethuset (Abecední dům, 1997). Knihu Žena v kleci napsal r. 2007.

Charakteristickým znakem jeho stylu, a jistě i jednou z příčin obrovského mezinárodního úspěchu jeho knih, je smysl pro humor, nadhled a ironie.

Tato kniha je napínavý a poutavý thriller o unesené ženě, tvrdohlavém policejním kriminalistovi  zločinci, který nezná slitování. Je to napínavé čtení, ve kterém se autor zároveň snaží přiblížit temnou stránku lidské duše.

Detektiv Carl Morck se na oddělení  vrací po delší rekonvalescenci. Při posledním vyšetřování se totiž jeho tým dostal do přestřelky. Jeden kolega byl na místě mrtev, druhý byl střelen tak nešikovně, že je doživotně upoután na lůžko, a sám Carl přežil postřelení do spánku. Samozřejmě se s celou situací vyrovnává po svém, uzavře se do sebe a není jediného dne, aby si celou situaci nevybavil a nehodnotil, co vlastně mohl udělat, aby přežili všichni.

Carl byl, dle autorova popisu, již dříve dost nesnesitelný šťoura, měl rád své vlastní způsoby, jak získávat informace nebo jak se s ostatními bavit. Prostě a jednoduše řečeno, nebyl v kolektivu zrovna moc oblíbený. A teď, po té nešťastné příhodě, to s ním není o moc lepší. Spousta kolegů oroduje za to, aby byl vyhozen, protože spolupráce s ním přináší jen problémy. Ale ať je to, jak chce, pořád je to výborný kriminalista, to se musí nechat. Proto jeho nadřízený vymyslí řešení. Přidělí mu vedení nového oddělení, tzv. oddělení Q, které se zabývá případy, které si zaslouží obzvláštní pozornost, ale nikdy nebyly dořešeny.

Carl to nejprve pojme dost lehkovážně, ale poté, co k sobě získá asistenta, zvláštního, tajemného Syřana Asada, je po „flákání“. Asada si oblíbíte, protože i přes tu jeho zvláštní tajemnost je to dobrák a sympaťák. A hlavně je velmi schopný, a to vyburcuje k činu i samotného lenivého Carla.

Prvním případem je zmizení známé političky Merete, která jednoho večera zmizela beze stopy z trajektu, na kterém cestovala se svým postiženým bratrem. Byla unesena. Ale proč? Co komu udělala, ona sama neví. Ačkoli se může zdát, že jako politička má jistě dost nepřátel.

V knize se střídají vyšetřovací pasáže s pasážemi vězněné Merete. A můžu vám říct, že i přesto, že nedochází k fyzickému násilí, tyto pasáže vámi skutečně otřesou. Merete líčí celých pět let svého věznění, jak s ní bylo zacházeno a jak se udržovala při životě i při smyslech. Velmi statečná žena, to se musí nechat.

Při novém vyšetřování se postupně odhalují skutečnosti, které vedou k novým poznatkům. Velmi smutné je, že původní vyšetřování bylo odfláknuto, je možné, že by se dal případ vyřešit mnohem dříve, pokud by tedy bylo k jeho vyřešení přistupováno důsledněji.

Carl s Asadem tedy postupně rozuzlují velmi spletitý příběh, při kterém vyjde najevo, že Meretino zmizení není jen pouhá náhoda, ale že důvody k únosu sahají mnohem hlouběji…

Knihu můžu doporučit  každému milovníkovi severských krimi.

About The Author

Sylvie Macáková

Jmenuji se Sylvie Macáková, je mi 38 let a jsem z Brna. Mám ráda tajemno, a proto jsem si vybrala k první recenzi knihu Relikvie mrtvých.