Select Page

Zmizelá

Zmizelá

Gone girl – Gillian Flynn

Policie má jasno. Násilnických manželů, kteří tvrdili, že nic neudělali, byla spousta. Nejdříve svou ženu týrá, pak ji i zavraždí. Těla se zbaví tak dokonale, že ho nikdy nikdo nenajde. Naštěstí je tu deník Amy, který detailně popisuje pravou tvář jejich manželství…

Autorka vytvořila brilantní psychologický thriller, u kterého se vám při jeho čtení bude tajit dech. Navýšila laťku psychologických prvků v četbě – nepracuje pouze se samotnými postavami děje, nýbrž i se čtenáři, kteří sice tuší, že za běžným případem vraždy bude něco více. Skutečné rozměry celé situace se však odhadnout nedají ani zdaleka, což přináší ledové mrazení v zádech po celou dobu četby.

„Lidé chtějí věřit, že znají ostatní lidi. Rodiče chtějí věřit, že znají své děti. Manželky chtějí věřit, že znají své manžele.“ (str 122)

Hlavních postav či hrdinů zde moc nenajdeme. Dva osudoví hrdinové Nick a Amy autorce postačili k tomu, aby dala dohromady propletenou hru plnou děsivých fakt, které skládá dohromady kousek po kousku jako puzzle. Tyto fakta však sesype ke konci první části jako domeček z karet a čtenáře dostane do úskalí.

Nic není, jak se zdá,  ani čtenář si nemůže být jistý, co je pravda a co lež. Závěr je nepředvídatelný. Postupně gradující napětí vybuchne v tom nejméně předvídatelném okamžiku a otřese celou knihou (i čtenářem). Nezůstane zde kámen na kameni.

Zmizelá je fantastický (krimi) psychothriller. Zaslouží velkou pozornost všech, kteří tento žánr knih mají rádi. Proniknout do mysli nebezpečného psychopata této knihy pro mne bylo nepopsatelným zážitkem (doprovázeným stresem, lehkou úzkostí a neuvěřitelným napětím).
Čtení této knihy pro mě byla úžasná zkušenost, která byla doprovázena mrazivými okamžiky a v mnoha ohledech mi změnila pohled na svět samotný.

Kniha byla zfilmována a její filmová verze mi doteď nahání hrůzu svou dokonalou atmosférou, estetikou a promyšleností.

„Láska je nekonečná schopnost světa všechno měnit, jsou do ní vetkány lži, nenávist, dokonce i vražda, nevyhnutelně v ní kvetou její protiklady, je skvostnou růží, která slabě voní krví.“

 

About The Author

Anežka Srbová

Nejraději čtu za deštného počasí, se šálkem horké kávy, pěkně v posteli. Miluji psychologické thrillery, horory a poezii Richarda Sikense.