Select Page

Evžen Oněgin

Evžen Oněgin – Alexandr Sergejevič Puškin

Evžen Oněgin je veršovaný příběh odehrávající se v Rusku v první polovině 19. století. Námětem tohoto díla je život v Rusku, společenské zvyky i vnitřní pocity autora, který v něm hledá náplň života, ukazuje skutečné hodnoty kontrastující s povrchností a život ve městě oproti stereotypu na venkově.

Evžen zdědí po svém strýci hodně peněz, poté odjede do Petrohradu a užívá si bohatého života. Po nějaké době je však tím vším znuděn a opouští Petrohrad, jede na svůj zděděný zámek na vesnici. Na nedaleký statek se přistěhuje Vladimír Lenskij a stane se Evženovým přítelem. Vladimír se Evženovi svěří se svou zamilovaností do veselé a lehkovážné Olgy Lariny. Opakem Olgy je její starší sestra Táňa, která se utápí v hrdinských románech a později se zamiluje do Evžena. Snaží se své city udržet pod pokličkou, ale nejde to, tak mu o tom všem napíše milostný dopis. Evžen však její lásku odmítne, protože se nechce k nikomu poutat. Od té doby je Táňa zničená, zhrzená a nešťastná. Jednou Vladimír pozval Evžena na Táninu oslavu. Tam ale Olga flirtuje s Evženem, její snoubenec Vladimír je velice raněn a zklamán, vyzývá tedy Evžena na souboj, ve kterém ho Evžen zastřelí.

Olga netruchlí dlouho a znovu se vdává, sestra Táňa zůstává stále sama. Rodina ji ale podpoří, a tak později odjíždí do Moskvy, hledat vhodného manžela.

Evžen mezitím cestuje po Rusku a snaží se najít smysl života. Když se po třech letech vrací do Moskvy, potkává Tatáňu jako manželku vysoko postaveného generála. Ihned se do ní zamiluje a pochopí, co ztratil, když ji odmítnul. Ačkoliv ho Táňa stále miluje, nemůže opustit svého muže. Evžen tak ztrácí svůj nově nalezený smysl života.

Děj je jednoduchý, ale často utíká při autorových proslovech. Takže mi trochu i vadilo, že jsem občas úplně ztratila přehled o tom, kdo vlastně zrovna mluví. Vysvětlivky na konci knihy mi opravdu pomohly, hlavně co se ostatních, mě neznámých ruských děl týče.

Mohu doporučit všem, kteří mají pevné nervy a rádi často přetáčí stránky.

About The Author

Lucie Punčochářová

Jmenuji se Lucie Punčochářová, bydlím kousek za Brnem a je mi 20 let. Ráda čtu, fotím, kreslím, bavím se a chodím ven s přáteli a mým psem. Nejraději mám napínavé knihy s poutavým příběhem a výbušným koncem, který mě zaskočí. Hlavně tedy romány, pokud možno historické.