Select Page

Japonská kultura v kostce

Planeta Nippon – A. Křivánková

Když se řekne Japonsko, běžný občan České republiky si představí suši, kimono a podivný žánr kreslených seriálů s názvem anime. Hrdinové zde bojují o přízeň krásných spolužaček, vedou války s příšerami, zpívají v kapelách a v neposlední řadě musí zachránit svět.

Seznamte se, Planeta Nippon a japonský vizuál v kostce.

Možná se vám zdá, že Japonsko vás nemůže ničím překvapit. Japonci ve vašich očích vypadají jako armáda otroků bez emocí, kteří po večerech popíjí saké a zpívají karaoke. Vše, ale není tak ploché, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Autoři Planety Nippon vám odkrývají důvody, příčiny a vznik jednotlivých odnoží japonského zábavního průmyslu. Neustálé vynucování roztomilosti je zde brilantně vysvětleno hnedka v několika kapitolách.

Kniha se dělí celkem na jedenáct kapitol, některé se věnují klučičím mangám (japonský komiks), staronovému ataku roztomilosti až po téma člověk versus stroj. Proto nelze říct, že kniha je zaměřena pouze na jedno téma.

V knize je mnoho černobílých ilustrací a přesně uprostřed naleznete šestnáct stránek s barevnými obrázky, většina z nich jsou přebaly manga časopisů nebo filmových plakátů. O nápaditou obálku dívky stojící pod vějířem se postarala Yuko Shimizu.

Pokouším se knihu porovnat s ostatními, což bohužel nemožné. Planeta Nippon je průvodce japonským zábavním průmyslem a to jí dělá první publikací svého druhu na tuzemském trhu. Okrajově by se kniha dala srovnat s Made in Japan. Možná je to tím, že se na jejím psaní podíleli stejní autoři.

Hledat klady je velice snadné. Podrobný, odborný, ale přesto jednoduchý výklad. Pokud je nějaký termín těžší, pravidelně na boku bývá vysvětlení s příklady. Málo kdy nastane situace, že nebudete rozumět pointě věty.

Záporů jsem našla minimum, možná jen cena, která je samozřejmě vyšší než u běžných publikací. Ale pokud vychytáte nějakou slevičku, nebude vás to tolik bolet.

Z mého pohledu člověka, který se zajímá o Asii, musím soudit, že Planeta Nippon dokázala něco, v co jsem ani nedoufala. Vysvětlit podstatu japonského zábavného průmyslu v jednoduchých slovech. Za to patří autorům velké díky. Též si toho všimli i v Magnesii liteře, kde byla nominována v kategorii Litera za publicistiku za rok 2018. A můžu s jejich rozhodnutí jedině souhlasit.

 

About The Author