Select Page

Když je kniha uměleckým dílem

Chlapec jménem Giotto – Paolo Guarnieri

Mám ráda knihy pro děti, které jsou zpracované výtvarně. Ale mám také zkušenost, že z onoho neotřelého výtvarného zpracování dětských knih se radují spíše uvědomělí rodiče, kteří chtějí své děti vést co nejkvalitněji, než děti samy. Ty to ocení až za pár let, až budou taky těmi uvědomělými, ale v dětství je naneštěstí budou přitahovat spíše kýče. Pokud dáte dítěti dřevěnou a plastovou hračku, pravděpodobně sáhne po té plastové. Nerada to přiznávám, ale i já jsem si tímto vývojem prošla. Jednou jsem však, jako dítě, dostala knihu, která mě okamžitě uchvátila a okouzlila. Byla to kniha Chlapec jménem Giotto.

Kniha vypráví jednoduchou, ale nádhernou legendu o slavném malíři známém jako Giotto. Byl to obyčejný chlapec, co pásl ovce, ale rád si kreslil. Jednou při slavnosti se potkal s uznávaným malířem jménem Cimbaue a pověděl mu o své tajné touze. Cimbaue rozpoznal v chlapci mimořádný talent a přesvědčil rodiče, aby ho dali k němu do učení. Z Giotta se pak stal slavný malíř.

Nejen, že se děti nenásilnou formou dozvědí o malíři Giottovi, ale setkají se s krásným příběhem o veliké touze, která byla naplněna a přinesla mnoho dobrého. Knize však více než text dominují skvostné ilustrace od Bimby Landman, které dokážou okouzlit a umocnit už tak dost silný příběh. Kniha jako celek v nás zanechá silný otisk. A proto bych ji ráda doporučila nejen dětem, ale i všem dospělým, kteří se chtějí na chvíli zastavit a dopřát si mimořádný estetický zážitek.

About The Author