Select Page

Láska, sex a spiritualita

Jedenáct minut – Paulo Coelho

Jedenáct minut je jeden z bestsellerů oblíbeného brazilského spisovatele Paula Coelho s poměrně neotřelým námětem. Autor se věnuje otázkám, které sice už od dob Markýze de Sade nejsou úplně tabu, ale od autora literatury s duchovním přesahem bychom témata jako je sexualita, prostituce a sadomasochismus pravděpodobně nečekali.

Maria je krásná brazilská dívka, která se vydá do Evropy, aby vydělala dost peněz pro svou rodinu a zajistila jim i sobě lepší život. Zároveň ji pohání touha dokázat něco víc, než se od ní očekává, sní o tom, že se vrátí do rodné vesničky jako bohatá a slavná. Naivně věří tomu, že se ve Španělsku stane tanečnicí, ale místo toho začne pracovat v nočním podniku jako prostitutka. Při tom poznává samu sebe.

Kniha je psaná v typickém stylu tohoto autora. Svižně plynoucí děj, jemné narážky na „věci mezi nebem a zemí“ a postavy, které se zdánlivě vymykají stereotypům. Při hlubším zkoumání ale zní ta hloubka jaksi falešně a spíše než duchovní neotřelou literaturu připomíná červenou knihovnu.

Sexualita jako zdroj energie a síly, drsný svět, který se s nikým nepáře, ale kde má každý své místo a svůj význam, to jsou hlavní poselství knihy.  Kniha také nezapře svůj popelkovský námět, který v kontextu s prostitucí byl již jednou s úspěchem použit ve filmu Pretty Women.

Kniha je čtivá, nemusí (ale může) se o ní moc přemýšlet a stejně jako Coelhova další díla působí poměrně optimistickým a uklidňujícím dojmem. Ženy v díle mohou najít podobnosti se svým životem, pro muže to zase může být nahlédnutí do ženského světa. Na své si přijdou milovníci romantických příběhů a šťastných konců, méně nároční čtenáři a samozřejmě skalní Coelhovi příznivci. Nebo se člověk může oprostit od intelektuálních klišé a zkusit přečíst knihu jako hluboké filozofické dílo.

To se to, co se mi na Coelhových knihách líbí, nechává v příběhu velký prostor čtenáři.

 

About The Author