Select Page

Malý princ

Malý princ – Antoine de Saint-Exupéry

Pohádkový příběh Malý princ, který byl přeložen do mnoha jazyků a vychází z autorova dětství, Vás fascinuje tím, bez čeho se v životě neobejdete.
Malý princ, kouzelná pohádková bytost, přichází na naši Zemi z vesmíru , aby se někde v africké poušti setkal s autorem našeho příběhu a zjevil mu tajemství své podivuhodné životní pouti.

Autorův přístup je velmi osobní. Vychází ze svého dětství, kdy mu dospělí nerozuměli. Tento příběh údajně psal osamělý a velmi smutný, když byl v Americe. Hlavním tématem filozofické pohádky napsané v 50.letech, je nalezení lásky a na svět je pohlíženo srdcem. Poselství knihy je tajemství čistého srdce, dobra a krásy, nezištnost. Autor staví na první místo city a pocity a chce ukázat, že i když jsme dospělí, můžeme se na svět dívat dětskýma očima.

Je zde použit spisovný jazyk, přímá řeč, věty, odstavce, přirovnání.

Příběh mi připomíná knihu od brněnského autora Josefa Věromíra Plevy. Jeho dílo je také zčásti autobiografické a pojednává o malém chlapci Bobešovi a jeho strastech a radostech v dětství, kdy rodina byla velmi chudá.

Dnešní uspěchaná doba je pro průměrného člověka velmi stresující. Lidé se věnují „závažnějším problémům“, než je strávená šelma, která podle dospělých vypadá jako klobouk. Tato roztomilá knížka jim zase na chvíli připomene, co je vlastně důležitější: peníze, moc a neosobní přístup, nebo nezištné a čisté srdce?

Tuto oddechovou literaturu bych doporučila i dospělým čtenářům, kteří dokáží číst „mezi řádky“ a chtějí znovu najít směr a smysl života. Ale samozřejmě i dětem, bude se jim jistě líbit.

About The Author