Select Page

Maryša

Maryša – Alois a Vilém Mrštíkové

Čas od času se vám dostane do rukou některá velmi zajímavá kniha. Tou je i Maryša od Aloise a Viléma Mrštíkových. Zaujala mě v mnoha bodech, ale zároveň i nudila.

Předností knihy je i to, že se děj odehrává na venkovském prostředí. Docela snadno jsem si dokázala ve své fantazii představit, jak asi vypadá prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Pro lepší představu je v díle použit nejspíš hanácký dialekt, a proto se v některých úsecích docela špatně  čte. Na druhou stranu je Maryša drama s opravdu zajímavým příběhem. Doporučuji vydržet číst až do konce, protože konec je to nejzajímavější.

Autoři této knihy jsou bratři a Maryša není jejich jediné společné dílo. Alois Mrštík napsal děl více a na některých se podílel se svým bratrem Vilémem.

Maryšu bych určitě doporučila k přečtení, přestože se kvůli dialektu nečte úplně nejlépe. Důvodem také je, že je řazena k tomu nejlepšímu z české realistické dramatické tvorby. Mně se určitě příběh zaryl do paměti a chystám se na další knihu od těchto autorů, a to Rok na vsi.

About The Author