Select Page

Novakův příběh aneb jak se stát šampionem

Naservírujte si vítězství – Novak Djokovič

V knize „Naservírujte si vítězství“ popisuje známý srbský tenista svou cestu na tenisový vrchol a předkládá čtenáři zásadní změnu, kterou musel ve svém životě učinit, aby dosáhl vítězství nejen na všech grandslamových turnajích, ale hlavně sám nad sebou.

Největší překážkou v cestě za tenisovou slávou byla pro Novaka pšenice. Moderní pšenice, která je produktem manipulace genetiky a zemědělského byznysu, mu způsobila fyzické i emocionální problémy.

Jíst pšenici bylo pro něj, syna majitele pizzerie, něco samozřejmého. Měl však zdravotní komplikace připomínající alergie nebo astma a nikdo nevěděl, jak je řešit. Až setkání s Dr. Četojevičem a následná změna jídelníčku měly zásadní význam pro zlepšení jeho fyzického a psychického stavu.  Každým dnem se cítil lehčí a měl pocit větší energie.

V knize Djokovič také vzpomíná na své tenisové začátky v rodném Bělehradu v době kosovské války, na útěky do protileteckého krytu a  na bomby namířené na jeho přátele a sousedy.

Předmluvu knihy napsal William Davis, autor několika bestsellerů o životě bez pšenice. Ten zde vyjadřuje své nadšení z toho, že se známá osobnost, jakou Novak Djokovič bezesporu je, rozhodla promluvit o této problematice a ukázat na své osobní zkušenosti, jaké závratné změny k lepšímu životu lze dosáhnout vynecháním této obilniny z jídelníčku.

Ačkoliv je Novak Djokovič sportovec, a nikoliv spisovatel, jedná se o zdařile napsanou a čtivou knihu. Se zpracováním myšlenek mu pomohl editor Stephen Perrineo, ale v knize poznáváme Novakův příjemný styl vyjadřování, jak ho známe z mnoha televizních rozhovorů a článků v časopisech.

Oceňuji také, že kniha obsahuje čtrnáctidenní bezlepkový program, který tento tenista dodržuje a jenž mu pomáhá cítit se lépe. Jedná se o množství receptů a cviků s přesnými návody, které jsou pro čtenáře motivací k přehodnocení životního stylu. Protože, abychom lépe žili, nemusíme být sportovní hvězdou.

Knihu bych doporučil nejen tenisovým fanouškům, ale všem lidem, kteří se zajímají o zdravou stravu a rádi by začali s novým způsobem života.

About The Author