Select Page

O myších a lidech

O myších a lidech – Steinbeck John

Kniha O myších a lidech je dojemným příběhem o přátelství dvou chudých mužů, kteří se vydávají za prací na farmu do Salinaského údolí v Kalifornii. Oba kamarádi jsou povahově odlišní, oba však mají společné cíle a sen o tom, že se jim podaří mít své vlastní hospodářství, kde budou na vlastní farmě chovat králíky. Doba je velmi krutá a to nejhorší se blíží. Prozíravý a ustaraný George tuší, že jeho choromyslný kamarád Lennie by nedopatřením mohl způsobit neštěstí.

Hlavním bodem románu je Lennieho láska k hebkým věcem. Lennieho posedlost hebkými věcmi nakonec způsobila smrt Curleovy ženy. Lennie po svém činu poleká a vydává se na útěk. Když pak farmářům dojde, co Lennie způsobil, vydávají se za ním, aby ho zlynčovali. George, kterému je jasné, že Lennie nebude schopný hrůzu z vlastní popravy ustát, se proto rozhodne ukončit Lennieho život sám

Světoznámá novela přináší působivý příběh, v němž osudové zlo nenávratně zničí idylickou touhu po klidném životě. Vykresluje sny malé skupinky lidí, jejichž sny kontrastují s realitou, která je nedosažitelná. Svým způsobem je to příběh skličující. John Steinbeck, jehož díla jsou spjata s Kalifornií, se nám snaží v příběhu sdělit, že George a Lennie sice nedosahují svých cílů, ale jejich přátelství je zářným příkladem toho, jak mohou přátelé žít ve světě nepochopení a odcizení.

 

About The Author