Select Page

Pes jako oběť

Podivný případ se psem – Mark Haddon

Autorem je Mark Haddon, narozen v Británii v Northamptonu v roce 1962.Pozoruhodný příběh školáka Christophera Booma, který trpí odporem k lidským pocitům a nenávisti ke lži. Tento chlapec trpí autismem. Po té, co spatří zabodnutého pudla na zahradě jeho sousedky, rozhodne se najít řešení. Vzhledem k tomu, že je zdatný v matematice a jeho vzorem je Sherlock Holmes, si na tuhle “misi” vymyslí spousty plánů. Jeho touha po objetí či fyzickém kontaktu je minimální, proto pro něj i přes jeho inteligenci není jednoduché si dávat okolnosti, které jsou zodpovědné za smrt tohohle psa, dohromady. Čtenář si muže říct, že jeho chování je drzé, nepříjemné a nemorální. Ovšem tak už to lidé, kteří trpí autismem, mají. Tohle “dobrodružství”, jak by to ale hlavní postava pravděpodobně nenazvala, mu ukázalo poprvé onen svět, který neměl nikdy na dosah.
Dílo jasně a velmi dobře popisuje poruchy autistického spektra, a také jeho pozitivní stránky, například vypravěč – tedy Christopher, v knize vysvětluje tabulky prvočísel, různých matematických řešení a nákresy různých míst. Tyhle obrázky či tabulky, které se v díle vyskytují, čtenáři lépe pomohou chápat chlapcovu bublinu, ve které žije.
Příběh je jako celek opravdu dojemný a pojednává o tom, že lež dokáže člověku opravdu, ale opravdu, hodně ublížit. Já knihu tedy rozhodně doporučuji, bavila mě od začátku až do konce!

About The Author