Select Page

Poslední přání

Zaklínač: Poslední přání – Andrzej Sapkowski

Poslední přání je první knihou slavného polského fantasy spisovatele Andrzeje Sapkowského, vyprávějící o cestách bělovlasého zaklínače Geralta z Rivie a jeho společníků.
Kniha je sbírkou několika časově nesourodých povídek, tematicky motivovaných starými slovanskými příběhy a pověstmi. Jednotlivé příběhy jsou velice čtivé a jsou dokonalým odrazem autorova talentu pro humorný, sarkastický a často i sexuálně podbarvený děj moderní fantasy tvorby.
Hlavní postava Geralta je uměle přetvořený člověk-mutant s nadlidskými schopnostmi, který je vedený k ochraně lidí před monstry ohrožující lidstvo. Geralt je zmítán vnitřním bojem, kdy jeho mutace zabraňující emocím ustupuje před jeho silným srdcem posíleným přátelstvím a láskou. Zjišťuje tak, že není pouhým bezcitným strojem na zabíjení monster sužujících lidstvo, nýbrž nalézá monstra uvnitř povah samotných lidí a staví se do pozice neutrálního pozorovatele. Tato neutralita je však mnohdy krvavě vykoupena a musí se potýkat s následky své volby.
Styčnou povídkou knihy Poslední přání je romance mezi zaklínačem a jeho přítelkyní a čarodějkou Yennefer, kdy na nebezpečné cestě společně zjišťují, zda je jejich láska skutečná, nebo je pouhou hříčkou vysněného a zlomyslného kouzla.
Kniha obsahuje několik tématických ilustrací a je řazena do ságy celkem sedmi knih vyprávějících o zaklínači Geraltovi. Smyšlený svět Zaklínače Andrzeje Sapkowského se těší vzrůstající popularitě u mladší generace, a to zejména díky stejnojmenné virtuální hře, která přiměla sáhnout po knize nejednoho hráče.
Osobně je pro mě Zaklínač srdcovou záležitostí a jen těžko na něm hledám nedostatky, proto je pro mě něčím jako standardem pro moderní fantasy.

About The Author