Select Page

Říkej mi princezno

Říkej mi princezno – Sara Blaedelová

Kriminální inspektorka Louise Ricková řeší případ brutálně znásilněné ženy Susanne. Našla ji matka v jejím bytě. Susanne vypoví, že se seznámila s mužem na internetové seznamce, kde měl profil pod jménem Šlechtic. Byl milý a pozorný, ovšem u ní v bytě se změnil na sadistu a šílence. Podobný případ se stal před dvěma lety a inspektorka si na něj dobře vzpomíná.
Susanne se pomalu zotavuje po hrůzném zážitku a je ochotná pomoci dopadnout násilníka. Jen ona ví, jak vypadá a může ho poznat. Společně s Louise jedou do klubu, kde se seznamují úplně cizí lidé, kteří se fotí a dávají fotky na net. Tam Suzanne pozná muže, který ji tak brutálně znásilnil. On, poté co ji uvidí, zmizí.
Komisařka je zoufalá. Pachatel uniká a další ženy jsou v ohrožení. Její partner od ní odchází k jiné ženě. Ztrácí svou oporu a jistotu. A navíc má podezření, že je těhotná. Podaří se jí vystopovat na síti profil možného pachatele. Domluví si schůzku, ale kolegům o ní neřekne. Je to velmi riskantní akce. Na schůzku přijde pachatelův bratr a Louise pochopí, že Susanne je v nebezpečí. Při její riskantní záchraně jde o život i jí samotné.
Skvěle napsaný kriminální román. Příběh se může stát i v reálném životě. Nebezpečí seznámení se s mužem přes internet, o kterém víme jen to, co nám sám napíše. A to nemusí být pravda. Podvodníků je čím dál víc a zneužívají důvěry žen. Lichotkami a slovíčky si je získají, jsou milí a něžní. Ovšem při osobním setkání jsou z nich doslova bestie!
Román se čte velmi dobře, je srozumitelný. Místa, kde se popisují pocity a utrpení žen jsou mrazivá a děsivá. Ovšem přežít útok a žít dál je neméně bolestivé. Kniha je bez ilustrací, nemá kapitoly. Inspektorka řeší pracovní i soukromý život, jak už to tak v této profesi bývá zvykem.
Obal knihy je lehce záhadný. Jsou na něm dlouhé dívčí vlasy, jakoby lapené do pasti. Ani po delším bádání mě jiný význam nenapadá. Napovídá, že ač má kniha něžný název, tak rozhodně něžná nebude.
Autorka pracovala jako novinářka, má vlastní nakladatelství a tento román je její první přeložený do češtiny. Byla veřejností zvolena nejpopulárnější dánskou autorkou. A já si myslím, že zcela právem. Milovníci kvalitních kriminálek posuďte sami!

About The Author