Select Page

Stařec a moře

Stařec a moře – Ernest Hemingway

Dílo Stařec a moře bylo napsáno na Kubě roku 1951 a poprvé vydáno roku 1952. Autor této novely, americký spisovatel Ernest Hemingway, za ni roku 1954 obdržel Nobelovu cenu. Protože je tato kniha velice známá a často se o ní mluví i dnes, rozhodla jsem se věnovat recenzi právě jí.

Starý rybář Santiago už osmdesát čtyři dní neulovil žádnou rybu. I přes tento nezdar, skromné poměry a svůj věk, neztrácí nadšení pro život. V tom mu také pomáhá jeho mladý přítel, chlapec Manolin, a víra v brzký úlovek.

Opět tedy vyplouvá se svou lodí na moře, tentokrát hodně daleko od břehu a s respektem se pouští do boje s přírodou. Společníky mu jsou jeho myšlenky, úvahy a každý živý tvor, se kterým se setkává a rozmlouvá.

Příběh, napsaný na 104 stránkách, je vlastně dosti prostý, avšak říká mnohé. Je jako hladina moře, skrývající svou hloubku. Autor, milovník života a přírody, mu dává silnou autentičnost. Jeho mistrovské vypravování dělá knihu velmi čtivou. Řekněme, že z malého udělal obrovské. Člověk se zde bere jako součást přírody, která je mu rovnocenným partnerem. Je obdivována a využívána s úctou. Možná nám také ukazuje, že někdy je boj s přírodou marný a že velikost člověka může být v jeho nadšení, ale i pokoře k životu.

Knížka je asi trochu zprofanovaná, což jí nejspíše škodí. Já ji ale doporučuji každému, koho láká, a přeji knize i všem čtenářům, aby k ní přistupovali bez domněnek. Mně se velmi líbí, ale jinému nemusí. Vždy jde přeci o úhel pohledu.

About The Author

Soňa Brýnová

Jmenuji se Soňa Brýnová a narodila jsem se roku 1982 v Praze. Jsem studentkou prvního ročníku dálkového studia na SŠ KNIH v Brně. Miluji přírodu, historii, literaturu. Ráda poslouchám hudbu a tančím. Čtu naučnou a duchovní literaturu. Dále například Zeměplochu Terryho Pratchetta, Paula Coelha, mou oblíbenou knihou je Mistr a Markétka od Michaila Bulgakova a rozhodně Žítkovské bohyně.