Select Page

Svět podle Garpa

Svět podle Garpa – John Irving

Svět podle Garpa je román amerického spisovatele Johna Irvinga, který byl vydán roku 1978, česky pak o deset let později, roku 1987.

Jedná se o fiktivní biografii fiktivního spisovatele T.S. Garpa. Jeho matka, Jenny Fieldsová, se rozhodla mít dítě bez manžela. Jako zdravotní sestra se seznámí s pacientem, technickým seržantem T.S. Garpem, který je po úrazu mozku na úrovni nemluvněte. Tohoto muže si Jenny zvolí jako otce svého dítěte.
Jenny pak přijme místo zdravotní sestry na střední chlapecké škole Steering, kde Garp později studuje.
Po dokončení studií oba odchází do Vídně hledat inspiraci a psát. Jenny se zde věnuje své biografii Sexuálně podezřelá, Garp zde napíše své první opravdové dílo, povídku Hotel Grillparzer. Hlavní inspirací i motivací mu je Helena Holmová, jeho láska, která prohlašuje, že si vezme pouze spisovatele.
Po návratu i Jenny vydá svůj román, díky kterému se stává feministickým symbolem. A Garp se ožení s Helenou. Narodí se jim syn Walt a později Danken, který ale při nešťastné autonehodě zemře, Walt přijde o oko. Jejich vztahu to, spolu s odhalenou nevěrou, zasadí tvrdou ránu. Jenny, která ve svém domě zřídila sanatorium pro ženy, se jich ujímá a pomáhá jim léčit se z této tragické události. Zde se Garp seznámí s transsexuálkou Robertou Maldoonovou, která se mu stává věrnou přítelkyní.
Při jednom feministickém projevu je Jenny zavražděna. Garp je pak zastřelen členkou ženského hnutí, která viní Garpa ze smrti své sestry.

About The Author