Select Page

Všechno, úplně všechno

Všechno, úplně všechno – Nicola Yoonová

Cormoran Strike je soukromý detektiv na pokraji krachu. Dokud ho nenavštíví bratr mrtvé modelky. Ten tvrdí, že jeho sestra byla zavražděna, a žádá Strika o pomoc s vyšetřením její smrti. Do toho se v Cormoranově skromné detektivní kanceláři objeví mladá krásná Robin, brigádnice na pozici jeho sekretářky.

Tato kniha se mi dostala do rukou náhodou. Narazila jsem na ni během výprodeje knih teprve loni. Byla za směšnou částku, a já se rozhodla, že si ji koupím, i když už byla vydána před lety. Kdysi jsem četla o tom, že je kniha dobrá, a proto jsem byla docela zvědavá, jak se s tím Robert Galbraith alias J.K. Rowlingová, autorka Harryho Pottera, popasuje.
Kniha je bez ilustrací. Je rozdělena na části a ty potom na kapitoly, které jsou typograficky odlišné od zbytku knihy. Každá nová část knihy je navíc doplněna nějakým krátkým citátem některého slavného člověka. Kapitoly jsou v knize označeny srozumitelně a přehledně.
Autorka k příběhu přistupuje velice věrohodně. Detailně popisuje Londýn, jeho uličky s hospodami i ulice, kde bydlí bohatí. Monology a dialogy postav jsou také pěkně napsané. Děj je vyprávěn srozumitelně a celkem napínavě. Sem tam jsou v knize podle mě místa, která by tam být nemusela. Myslím si, že kniha mohla být klidně o kousek kratší. Pro mě příběh zase tak napínavý nebyl, ale to je asi způsobeno tím, že jsem jako svojí první detektivku četla Stalkera od L. Keplera a ten nasadil mému podvědomí velice vysokou laťku.

Ale abych nebyla moc kritická, musím říct, že příběh se mi dobře četl. Je skutečně pěkně napsán. Navíc se mi líbí vztah, jaký se vyvíjí mezi Cormoranem a Robin, i když jsem ale občas přemítala, kdo že to právě přemýšlí, protože v knize to není nijak odlišeno. Přesto to ale nepůsobilo zmateně.

Můj závěr je takový, že kniha stojí za přečtení, ale myslím si, že náročnějšímu čtenáři nebude stačit. Alespoň já takový dojem měla.

About The Author

Jsem čtenář. Když jsem byla ještě malá holka, knihy jsem vybírala podle velikosti, nyní se nezaleknu knih tlustých či vícesvazkových. Mám ráda horory, ale od nikoho jiného, než od mistra ve svém oboru, Stevena Kinga.