Select Page

Zabiják

Zabiják – Emile Zola

Hlavní postavou v tomto románu je pradlena Gervaisa, která již od svého útlého mládí zažívá psychické i fyzické útrapy, kdy ji vlastní otec v opileckém deliriu zkope tak, že ji zůstane památka na celý život, pajdá. Uteče od něj se svým milencem Lantierem, se kterým má dva syny, do Paříže, ale i ten ji zklame, když uteče s milenkou a Gervaisu nechá napospas osudu, a to i s dětmi. Ale ona se nevzdává, najde si práci, polepší si s bydlením. Posléze ji začne nadbíhat pokrývač Coupeau, který se nechce vzdát myšlenky na společný život, až Gervaisu přesvědčí, ať si ho vezme za manžela. Toto se však nezamlouvá zbytku jeho rodiny, která je závistivá, zlá, mstivá a bez jakékoli morálky. Nicméně se Gervaise i Coupeaovi daří dobře, narodí se jim dcera Nana, vše vypadá nadějně a krásně, ale ne nadlouho. Gervaisii se podaří získat prostory na otevření prádelny, díky velké finanční podpoře zamilovaného kováře Goujeta. Zde se jí daří, ale pracovní úraz jejího manžela vše zničí. Místo aby bojoval a měl nějakou čest, nechá se od své ženy opatrovat a živit. Postupně leniví a začne chodit po putykách, kde se dá dohromady s Gervaiseiným bývalým milencem. Společně ji začnou postupně okrádat. Alkoholismus ho tráví, umírá v deliriu a jeho smrt Gervaisiu zničí. Sama začíná pít a stává se z ní troska. Ztrácí svou prádelnu, svou dceru Nanu, z které se stává prostitutka. Nakonec umírá sama, opuštěná, zničená a opovrhovaná všemi.

Je šílené, co všechno může způsobit lidská zášť, závist, mrtvý charakter a neuvěřitelné množství alkoholu.
Tento román se mi četl těžce, musela jsem knihu několikrát odložit, protože mi psychicky nedělal dobře. Bylo naprosto hrozné vnímat rozklad ducha Gervaisie, její zmar, kdy už neměla sílu vzepřít se osudu, společnosti, z které mi naskakovala husí kůže. Emile Zola popisuje osud Gervais naprosto syrově, bez jakéhokoli přikrášlení. Člověk zde ztrácí i zbytek iluzí či naděje na dobrý konec. Autor neuvěřitelným způsobem, jakoby z pohledu vypravěče, popisuje prostředí Paříže, život v ní, tu bídu v kontrastu s bohatstvím vyvolených, ty nepřeberné možnosti se opíjet na každém rohu. To, jak se z lidí stávají kruté bestie, ten zmar a žádná naděje.
Zola měl v úmyslu šokovat, což se mu povedlo, tím se zviditelnil a hlavně předestřel problém společnosti. Je ve své podstatě první vlaštovkou otevřené kritiky.

About The Author